لینک های دسترسی

Breaking News

آ‌کسفام: یک در صد ثروتمندان جهان دو سوم کل ثروت جهان را دارند


مجمع سالانه جهانی اقتصاد در حالی در شهر داووس، سویس، برگزار شده است که موسسهٔ آکسفام می‌گوید که یک درصد افراد ثروتمند در جهان، تقریباً دو سوم کل ثروت جهان را در دست دارند.

این سازمان خیریهٔ بین المللی که برای پایان دادن به فقر و بی عدالتی در جهان مبارزه می‌کند، گفته است که برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته، ثروت بی نهایت و فقر بی نهایت به گونهٔ موازی افزایش یافته است.

نبیل احمد، مسوول بخش امریکای موسسهٔ آکسفام، گفت: "جشنوارهٔ ثروت به داووس بازگشته است و ما به یافته‌های جدید نگران‌کننده‌ای دست یافته ایم که نشان می‌دهد تعداد یک درصد ثروتمندان در جهان، تقریباً دوی سوم کل ثروت جدید را از سال ۲۰۲۰ بدینسو از آن خود کرده اند."

بر اساس معلومات آکسفام، این مقدار معادل ۴۲ تریلیون دالر امریکایی است که تقریباً دو برابر ثروت ۹۹ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

آکسفام می‌گوید که منبع این ثروت تا حدی زیادی پول دولتی است. نقدینگی اضطراری که در سال ۲۰۲۰ به خاطر همه‌گیری کروناویروس به میان آمده بود، به اقتصاد جهانی ضربه شدیدی زده است.

نبیل احمد گفت: "این کار ضروری بود. اما در همان زمان ثروتمندان توانستند که از رونق دارایی ها و رونق بازار اسهام استفاده کنند."

بر اساس محاسبهٔ آکسفام، در حال حاضر حداقل ۱.۷ میلیارد کارگر در کشورهایی زندگی می کنند که تورم از دستمزدهایشان بیشتر است. یعنی مردم در حال فقیرتر شدن استند. با این حال، ثروت میلیاردرها افزایش یافته است، زیرا تورم باعث افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی می شود.

آقای احمد گفت: "ما توانستیم نشان دهیم که چگونه ۹۵ شرکت مواد غذایی و انرژی توانسته اند مفاد خود را در سال ۲۰۲۲ دو برابر بسازند."

آکسفام خواستار افزایش مالیات‌ بر شرکت‌های انرژی و مواد غذایی که سود بیشتر دارند، شده است. همچنین خواهان وضع مالیات تا پنج درصد بر میلیونرها و میلیاردرهای جهان است.

در همین حال سازمان دهندگان مجمع اقتصادی جهان که صدها تن از میلیاردرها، وزرای حکومت‌ها و روسای بانک‌ های مرکزی در آن اشتراک دارند، اصرار می کنند که این نشست به نفع همه است.

بورگی برندی، رییس مجمع جهانی اقتصاد، گفت: "بسیاری از چیزها در خطر است. ما واقعاً باید راه‌ های حل را برای جنگ‌ و درگیری‌ها در جهان پیدا کنیم. ما همچنین باید کوشش کنیم و خود را مطمین بسازیم که با رکود اقتصادی مواجه نشویم. ده سال رشد کم داشیم، همانطور که در دههٔ ۱۹۷۰برای ما اتفاق افتاد. همهٔ این مسایل در خطر است و ما به همه ذینفعان و شرکا نیاز داریم که بخشی از کار برای یک اقتصاد جهانی مصوون تر، فراگیرتر و در حال رشد برای ما باشد."

در همین حال، بانک جهانی در ماه اکتوبر هشدار داد که پیشرفت در مبارزه با فقر شدید در بحبوحهٔ افزایش تورم و کاهش رشد اقتصادی متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG