لینک های دسترسی

سرتاج عزیز: در تلاش بهبود روابط پاکستان با همه می باشیم


یک هفته بعد از آنکه ایالات متحده و پاکستان از سر گیری مذاکرات امنیتی را اعلام کردند، حکومت جدید پاکستان در تلاشی برای بهبودی روابط از قبل کشیده شده با واشنگتن، خواهان بر قراری روابط جدیدی با امریکا، هند و افغانستان گردیده است.

پاکستان از مدت طولانی به اینسو متهم گردیده است که برای محدود ساختن نفوذ هند در افغانستان، دپلوماسی و سرمایه گذاری آن کشور را خنثا می کند.

اما سرتاج عزیز، مشاور مشی خارجی پاکستان در مصاحبه یی با صدای امریکا گفت که پاکستان از توسعۀ روابط هند در افغانستان استقبال می کند زیرا این امر در حصول اطمینان از یک افغانستان با ثبات و متحد کمک می کند.

آقای عزیز افزود "کمک هند به افغانستان در گذشته برای اعمار زیربنا ها و برنامه های آموزشی آن کشور، با اهمیت بوده و من امیدوارم تا آن کشور به کمک هایش برای افغانستان ادامه دهد."

چنین بیاناتی از طرف یک مقام ارشد پاکستانی به ندرت اتفاق افتیده و استقبال پاکستان از افزایش تعهدات هند در افغانستان، از سوی شماری از مقام ها در هردو حکومت، به دیده شک و تردید نگریسته می شود.

اما سرتاج عزیز می گوید که کشور وی منافع خود را در یک افغانستان موفق مشاهده می کند و کشور های منطقه برای حمایت از این هدف، باید با هم کار کنند. او می گوید که پاکستان و ایالات متحده، در مورد پروسۀ سیاسی مصالحه در افغانستان به توافق رسیدند که این پروسه ملکیت افغانها بوده و بدون نفوذ خارجی، باید از طرف آنان رهبری شود.

آقای سرتاج افزود "اما مسالۀ مهم این است که برای گروه های مختلف افغان، به ویژه شورای عالی صلح، طالبان و شمار دیگر مسالۀ مذاکره با همدیگر، چه در دوحه باشد و یا در دوبی و یا هم دراستانبول، آنقدر ملموس نیست."

به گفتۀ این مقام پاکستانی "در حقیقت به پروسۀ دوحه مفهوم نادرستی داده شده است. پروسۀ صلح باید ادامه یابد، این امیدواری ماست. اما در حالیکه افغانستان برای انتخابات ماه اپریل آماده می شود، شاید این امر سکتگی و سکونی را در این راستا ایجاد کند."

وزارت خارجۀ افغانستان در این هفته از مقام های پاکستانی تقاضا کرد تا برای زمینه سازی تماس مستقیم با رهبران طالب، به شمول آنانی که در زندان های پاکستان به سر می برند، کمک کند.

از جانب دیگر محمد اسماعیل قاسمیار، یک مقام ارشد شورای عالی صلح افغانستان در صحبتی با صدای امریکا گفت که او در مورد از سرگیری مذاکرات صلح خوشبین است. او افزود "بدیهی است که زمان می گذرد. اما سعی و تلاش ما ادامه داشته و شاید نیرو و قدرت بیشتری را در مسیر صلح به دست آورد. این انتخابات چانس خوب و فرصت تاریخی را برای تمام مخالفین، جهت پیوستن به این پروسه دموکراتیک، مهیا می سازد."

این انکشافات در حالی صورت می گیرد که ملا محمد عمر، رهبر طالبان روز سه شنبه شرکت در انتخابات را رد کرده و آنرا "ضیاع وقت" خواند.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG