لینک های دسترسی

Breaking News

افغانهای توقیف شده در مدرسهء پاکستان، ردمرز میشوند


تصویر آرشیف: مدرسۀ تعلیم القرآن والحدیث در پیشاور

مقامات پاکستانی گفته اند که پولیس آن کشور، بر یک مدرسه در شهر کویته هجوم برده و ۱۰۶ شاگرد "غیرقانونی" افغان در آنجا را توقیف کرده است. این اقدام، بخشی از تلاش های حکومت پاکستان در جهت تشدید مبارزه علیه مدارس لجام گسیختۀ مذهبی عنوان شده است.

ندیم حسین یک افسر پولیس پاکستان به آژانس خبرگزاری فرانسه امروز گفت طلبای افغان مدرسه به روز شنبه توقیف شدند، و سنین شان بین ۱۴ تا ۱۸ سال می باشد. این مقام امنیتی افزود که افراد توقیف شده هیچ سندی مبنی بر اجازۀ بود و باش در پاکستان را در اختیار نداشتند، و تصمیم بر این است که در نهایت، به افغانستان برگشتانده شوند.

همچنان مدرسه ای که مورد هجوم قرار گرفته، به گفتۀ ندیم حسین، به دلیل نداشتن اسناد ثبت، از سوی پولیس مسدود گردید.

یک وزیر کابینۀ ایالتی بلوچستان نیز خبر هجوم پولیس بر یک مدرسه و توقیف ۱۰۶ شاگرد افغان در آن را تأیید کرده است. تا کنون گفته نشده که آیا هجوم بر این مدرسه، کدام ربطی با مبارزه برضد افراطیت داشته یا خیر.

پاکستان تعهد یاد نموده که در چارچوب یک "پلان عمل ملی"، بر حدود ۱۳۰۰۰ مدرسۀ یا آموزشگاه علوم اسلامی در آن کشور، نظارت دقیق داشته باشد. پاکستان این تصمیم را پس از آن گرفت که در دسمبر سال ۲۰۱۴، طالبان در حمله بر یک مکتب وابسته به اردو در پیشاور، بیش از ۱۵۰ تن را کشتند.

XS
SM
MD
LG