لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان رمز مذاکرات صلح را در چین فاش کرد


سرتاج عزیز از دور تازۀ مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان در آیندۀ نزدیک خبر داد

مذاکرات میان نمایندگان افغان و اعضای گروه طالبان را در شهر ارومچی چین پاکستان تسهیل کرده بود و به زودی دور دیگر این مذاکرات نیز برگزار خواهد شد.

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی حکومت پاکستان با بیان این مطلب گفته است کهپاکستان با هرآنچه در توان دارد برای پایان بخشیدن جنگ در افغانستان تلاش خواهد کرد. او در مورد مذاکرات آینده جزئیاتی ارایه نکرد.

آقای عزیز گفت که پاکستان مصمم است تا روابط خود را با افغانستان احیای مجدد کند. به گفتۀ آقای عزیز پاکستان باورمند است که تلاش ها برای رمق بخشیدن به روند صلح افغانستان در ماه های آینده نتایجی را به بار خواهد آورد اما از ارایۀ جزئیات خودداری کرد.

در مذاکرات ماه گذشته در چین، محمد معصوم ستانکزی نامزد وزیر دفاع ملی افغانستان هیأت کابل را رهبری می کرد. رسانه ها گزارش داده اند که هدف نشست ارومچی بحث در مورد پیش شرط های دوطرف برای روند صلح بود.

مشاور امنیت ملی پاکستان همچنان از تفاهمنامۀ مشارکت استخباراتی میان کابل و اسلام آباد دفاع کرد که به هدف هماهنگی بیشتر در مبارزه با دهشت افگنی میان اداره های استخباراتی دو طرف امضا شد. او گفت که افغانستان پیشگام این ابتکار بود و پاکستان متقابلاً عمل کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به خاطر امضای این تفاهمنامه تحت فشار شدید حلقات مخالف سیاسی خود قرار دارد. مخالفان این سند رئیس جمهور را به لغو آن ترغیب کرده و او را به فروختن افغانستان به پاکستان متهم می کنند.

اما سرتاج عزیز می گوید که اسلام آباد به خاطر این گفتمان در کابل نگران نیست. او افزود که اساساً بدگویان روابط دوجانبه میان بر فضای این بحث در کابل چیره شده اند. آقای عزیز اضافه کرد که روابط دو جانبه میان حکومتهای افغانستان و پاکستان در بخش های سیاسی و نظامی عمیقتر می شود.

مقام های پاکستانی می گویند که تشدید حملات اخیر طالبان در افغانستان بزرگترین مانع تامین صلح در آن کشور پنداشته می شود.

اکثر آگاهان به این باور اند که با ایجاد انشعاب در صفوف طالبان، نفوذ پاکستان بر آن گروه کاهش یافته است. از دید اکثر کارشناسان اینک طالبان به گروه های طرفدار صلح با حکومت افغانستان، گروه طرفدار جنگ که از ملا عمر پیروی می کنند و گروهی که مایل به پیوستن به داعش است، منقسم شده اند.

مشاور امنیت ملی پاکستان نیز با اشاره به عمال طرفدار داعش در افغانستان که تهدید جدیدی را ایجاد کرده اند گفت که طالبان یگانه بازیگر دخیل در ناامنی افغانستان نیستند.

XS
SM
MD
LG