لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: طالبان بیشتری را رها می کنیم


جلیل عباس جیلانی، معاون وزارت خارجۀ پاکستان می گوید که اسلام آباد رهایی آن عده از زندانیان طالب را مد نظر دارد که فکر می شود رهایی آنان می تواند برای پروسۀ مصالحه و ادغام مجدد در افغانستان ممد واقع شود.

به گفتۀ شماری از مقام های افغان، کابل به امید اینکه رهایی طالبان می تواند واسطی برای کشاندن رهبران آن گروه به میز مذاکره باشد، بر پاکستان فشار می آورد تا زندانیان طالب را رها سازد. اما ایالات متحده شماری از این زندانیان را خطرناک تلقی کرده و به خاطر رهایی آنها نگران است.

معاون وزارت خارجۀ پاکستان در مورد جدول زمانی برای رهایی زندانیان طالب ابراز نظری نکرد. او همچنان مشخص نساخت که آیا ملا عبدالغنی برادر، معاون پیشین رهبر طالبان که مقام های افغان خواستار رهایی وی استند، نیز رها خواهد شد یا خیر.

شماری از مقام های ارشد افغان و ایالات متحده که نخواسته اند نام شان فاش شود به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته اند که واشنگتن در خصوص رهایی ملا عبدالغنی برادر بی میلی خود را به مقام های پاکستانی نشان داده است.

خوشبینی محتاطانه

شورای عالی صلح افغانستان که از زمان تشکیل خود دستآورد های اندکی داشته است، همواره از نظر کارآیی از سوی شرکای عمده به شمول ایالات متحده به دیدۀ شک نگریسته شده است. اما به نظر می رسد که تماس های اخیر میان اعضای این شورا و مقام های پاکستانی و رهایی بیست و شش زندانی طالبان از محابس پاکستان جهش تازه یی به فعالیت های این شورا بدهد.

محمد اسماعیل قاسمیار، عضو روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان ضمن استقبال از تصمیم اخیر پاکستان ابراز امیدواری کرد که آزادی رهبران طالب بر روند صلح در افغانستان مفید واقع شود.

تا کنون محل بود و باش اعضای طالبان که در دو دور گذشته از زندان های پاکستان رها شده اند، نا معلوم است. نهاد های جامعۀ مدنی افغانستان نگران اند که مبادا این افراد بار دیگر وارد جبهات جنگ شوند.

آقای قاسمیار به صدای امریکا گفت که برای آزادی زندانیان طالب باید میکانیزمی ایجاد شود. طوریکه آنها برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان ممد واقع شوند نه اینکه بار دیگر به خشونت پیوسته و شورشگری را شدت بخشند.

حکومت های ایالات متحده، افغانستان و قطر در این اواخر به گونۀ رسمی پذیرفتند تا دفتری برای تسهیل تلاش های صلح افغانستان در دوحه پایتخت قطر ایجاد شود. مسئولین شورای عالی صلح می گویند که با این اقدام موانع بر سر راه تلاش های صلح از میان برداشته شده است، اما طالبان نمایندگان واقعی خود را برای مذاکرات صلح معرفی نکرده اند.

آگاهان سیاسی یکی از عوامل بروز انکشافات اخیر را بیم و هراس پاکستان عنوان می کنند که مبادا نیرو های امریکایی بدون یک پلان جاگزین افغانستان را ترک گویند، امری که می تواند پیامد های ناگواری را در منطقه به ارمغان بیاورد.
XS
SM
MD
LG