لینک های دسترسی

Breaking News

خطوط هوایی پاکستان پروازهای خود به کابل را متوقف کرد


خطوط هوایی بین المللی پاکستان (پی آی ای) روز پنجشنبه ۱۴ اکتوبر (۲۲ میزان) گفت که به دلیل دخالت مقامات طالبان از جمله تغییر خودسرانهٔ قوانین و ارعاب کارکنان این شرکت، پروازهای خود به کابل را متوقف کرده است.

این تعلیق پس از آن صورت گرفت که وزارت ترانسپورت طالبان از این شرکت خواست تا قیمت تکت‌های خود را به نرخ پیش از سقوط کابل به دست طالبان کاهش دهد.

یک سخنگوی این شرکت گفت:"بنابر دخالت مقامات [طالبان] ما از امروز عملیات پروازهای خود را به کابل متوقف می‌کنیم."

پیش از این، طالبان به شرکت خطوط هوایی بین المللی پاکستان و شرکت هوایی کام ایر هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش قیمت تکت‌هایشان، فعالیت آنها را متوقف خواهند کرد.

پس از تصرف کابل توسط طالبان، خطوط هوایی بین المللی پاکستان یگانه شرکت بین المللی بود که پروازهای تجارتی به افغانستان داشت. نخستین پرواز تجارتی این شرکت روز دوشنبه ۱۳ سپتمبر (۲۲ سنبله) در میدان هوایی کابل نشست کرد.

قیمت تکت شرکت پی آی ای از کابل به اسلام آباد که در گذشته بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ دالر بود، نخست تا ۱۲۰۰صد دالر و در این اواخر به ۲۵۰۰ دالر امریکایی افزایش یافته بود.

این در حالی است که برخی متقاضیان افغان گفته‌اند که حتی با همین نرخ هم نمی‌توانستند برای پرواز به اسلام‌اباد به آسانی تکت بدست بیاورند.

از دو ماه به این سو که پروازهای عادی به افغانستان متوقف شده است، پاکستان یگانه مسیر خروج برای افغان‌هایی باقی مانده است که از ماموریت نجات کشورهای غربی بازماندند و حالا می‌خواهند از مسیر یک کشور سوم به کشورهای غربی بروند.

شرکت پی آی ای می‌گوید که پروازهای این شرکت به کابل پروازهای چارتری بوده نه خدمات تجارتی معمولی و اضافه کرده که پروازهای خود را "به دلایل بشردوستانه" حفظ کرده است و برای هر پرواز ۴۰۰ هزار دالر بیمه پرداخت می‌کند.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است: "پرداخت بیمه این پروازها آنقدر زیاد است که انجام پروازهای معمول به کابل غیرممکن است، زیرا کابل هنوز هم توسط شرکت‌های بیمه و اجاره طیاره‌ها ساحه جنگ محسوب می‌شود."

شرکت کام ایر هنوز در مورد اظهار نظر نکرده است.

افزون بر آن شرکت پی آی ای گفته است که کارمندان این شرکت در کابل همواره در لحظات اخیر برای پرواز با تغییرات در مقررات و اجازه پرواز مواجه می‌شوند و طالبان با آنان رفتار خشن داشته است.

XS
SM
MD
LG