لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ تندروان سبب کشته شدن ۱۰ سرباز در پاکستان شد


ایالت بلوچستان پاکستان از سال ها به این سو شاهد حملات تندروان اسلامگرا و جدایی طلبان بلوچ بوده است.
ایالت بلوچستان پاکستان از سال ها به این سو شاهد حملات تندروان اسلامگرا و جدایی طلبان بلوچ بوده است.

اردوی پاکستان روز پنجشنبه ۲۷ جنوری (هفتم دلو) تایید کرد که در اثر حمله تندروان بر یک پایگاه امنیتی در ایالت بلوچستان واقع در جنوب غرب پاکستان، دست کم۱۰ سرباز آن کشور کشته شدند.

نظامیان پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که این حملهٔ مرگبار "تروریستی" روز سه شنبه ۲۵ جنوری در منطقهٔ دور افتادهٔ کچ واقع در نزدیکی مرز ایران رخ داده است.

خبرگزاری اسوشیتید پرس از قول اردوی پاکستان گزارش داده است که در اثر گلوله باری قوای امنیتی آن کشور، دست کم یکی از مهاجمان کشته شده و چندین مهاجم دیگر زخمی شده اند.

در این اعلامیه آمده است که قوای امنیتی آن کشور سه تن از مهاجمان را دستگیر کرده و عملیات پاکسازی در منطقه ادامه دارد.

جبههٔ آزادی بخش بلوچستان که فعالیت آن در پاکستان غیر قانونی است، مسوولیت این حملهٔ مرگبار را بر عهده گرفته است. در ماه‌های اخیر، این یکی از مرگبارترین حملات بر ضد قوای امنیتی پاکستان به شمار می ورد.

چندین گروه مسلح جدایی طلب به شمول جبههٔ آزادی بخش بلوچستان در ایالت بلوچستان فعالیت مسلحانه دارند و به طور معمول مسوولیت حملات بر ضد قوای حکومتی را بر عهده می گیرند.

تحریک طالبان پاکستان که فعالیت آن نیز در آن کشور ممنوع است، نیز در این ایالت حضور دارد.

گروه دولت اسلامی یا داعش نیز در سال‌های اخیر مسوولیت حملات بر ضد نظامیان و غیر نظامیان در پاکستان را بر عهده گرفته است.

ایالت بلوچستان پاکستان از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا ۳۰ دسمبر سال گذشته، شاهد ۲۶۲ حمله و انفجار‌ها بود که در اثر آن، دست کم ۱۴۴ نفر کشته و حدود ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

ایالت بلوچستان، دارای معادن غنی از گاز و منرال، از حدود دو دهه به این‌سو شاهد شورشگری بوده است.

جدایی‌طلبان بلوچ‌ نیز در این ایالت از سال‌ها به این‌سو برای آزادی‌شان می‌جنگند. آنان حکومت پاکستان را به تعصب متهم می‌کنند و می‌گویند که از منابع این ایالت مثل گاز و منرال‌ها استفاده می‌کند، اما در بخش زیربناهای آن ایالت کاری انجام نداده است.

XS
SM
MD
LG