لینک های دسترسی

Breaking News

حمله بر محصلان خارجی در قرغیزستان؛ پاکستان از اتباع خود خواست که در خانه بمانند


وزارت خارجه پاکستان روز شنبه ۱۸ می (۲۹ ثور) پس از حمله گروهی از مردم بر خارجی‌ها در بشکیک، پایتخت قرغیزستان، از اتباع این کشور مقیم قرغیزستان خواست که در خانه مانده و از گشت و گذار پرهیز کنند.

وزارت داخله پاکستان اعلام کرد که طی یک پرواز ویژه ۱۴۰ دانش‌آموز پاکستانی را از بشکیک به کشور بازگردانده است. این وزارت خانه افزوده است که پاکستان قصد دارد پروازهای بیشتری را برای انتقال محصلان پاکستانی برنامه ریزی کند.

خشونت‌ها در بشکیک پس از آن رخ داد که ویدیویی که ظاهراً درگیری دانشجویان قرغیزستانی با محصلان خارجی را نشان می‌دهد، به طور گسترده در فضای مجازی دست به دست شد.

پس از آن‌که کاربران شبکه‌های اجتماعی بدون ارایه شواهد و مدارک مدعی شدند که افراد لت‌و‌کوب شده، جوانان قرغیزستانی ‌اند، گروهی از افراد در چندین مکان بشکیک تجمع کردند.

پاکستان گفته است که سفارت این کشور با دولت قرغیزستان در تماس است تا امنیت اتباع این کشور را تامین کند. برخی از دانش‌آموزان پاکستانی که زخمی شده اند در شفاخانه‌های محلی بشکیک مداوا می‌شوند.

روز شنبه، اسلام آباد یک دپلومات قرغیزستانی را در اعتراض به حملات ادعا شده بر اتباع پاکستان در بشکیک احضار کرد.

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان نیز نگرانی خود را از خشونت ها ابراز کرده و گفته است که فوراً یک وزیر ارشد کابینه را به بشکیک می فرستد تا از تلاش‌ها برای اطمینان از امنیت دانشجویان پاکستانی نظارت کند. او همچنین گفته است که به سفیر پاکستان دستور داده است تا کمک های لازم را به محصلان فراهم کند.

هزاران پاکستانی در قرغیزستان مشغول تحصیل یا کار هستند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG