لینک های دسترسی

Breaking News

شمارش آرای انتخابات پاکستان آغاز شد


پس از تکمیل روند رایدهی در انتخابات پاکستان، شمارش آرا آغاز گردید. این نخستین انتخابات در تاریخ پاکستان است که طی آن قدرت سیاسی پس از پایان دورۀ تصدی پنج سالۀ یک حکومت ملکی به گونۀ صلح آمیز به حکومت دیگر انتقال می یابد.

به اساس گزارش خبر رسانی رویترز شمارش قسمی آرا نشان می دهد که حزب مسلم لیگ به رهبری نواز شریف و حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان از سایر احزاب رقیب پیشی گرفته اند.

مقامات پاکستانی گفتند که در چندین نقاط آن کشور زمان رای دهی به خاطر میزان بلند رای دهندگان از یک تا سه ساعت تمدید گردید. مقام های انتخاباتی می گویند که در چند دهۀ گذشته مشارکت مردم در انتخابات به این پیمانه گسترده نبوده است.

تدابیر شدید امنیتی

رای دهندگان پاکستانی پس از چندین رویداد خشونت بار در روز های اخیر، تحت تدابیر شدید امنیتی و حضور گستردۀ نیرو های امنیتی و سربازان اردو به پای صندوق های رای رفتند.

با اینهمه، حوادث مختلف جان ۱۷ نفر را در پاکستان گرفت. دو انفجار در شهر کراچی در دفاتر انتخاباتی حزب عوامی ملی ۱۰ کشته برجا گذاشت. در یک حادثۀ دیگر در ایالت بلوچستان در اثر تیراندازی چهار نفر جان باخت.

در محلات رایدهی تدابیر شدید امنیتی نافذ بودږ
در محلات رایدهی تدابیر شدید امنیتی نافذ بودږ
طالبان حملات متعددی را جهت مختل ساختن روند انتخابات انجام دادند. این گروه همچنین در مخالفت با انتخابات روز شنبه، به انجام حملات انتحاری در این روز ابراز آمادگی کرده بود، اما نقش و مشارکت پاکستانی ها در انتخابات بی سابقه و چشمگیر بود.

عثمان احمد، باشندۀ شهر کراچی می گوید که با وجود همه تهدیدات، به خاطر بهبود وضعیت کشورش و نسل های آینده رای خود را به صندوق ریخته است. به همین سان ممتاز احمد، باشندۀ دیگر شهر کراچی می گوید که رایدهی حق شهروندان است و انفجار و انتحار نمی تواند جلو مشارکت مردم را بگیرد.

رقبای پیشتاز

عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان با وجود آنکه چند روز پیش در جریان مبارزات انتخاباتی زخمی شد، با قوت تمام دو حزب مطرح صحنۀ سیاسی پاکستان را به آزمون کشانیده است. او که در میان قشر جوان پاکستان محبوبیت دارد، از شفاخانه مردم را تشویق به رای دادن به حزب اش نمود.

بیشتر از نصف هشتاد میلیون رای دهندۀ پاکستانی واجد شرایط رایدهی و ثبت شده، زیر سن ۳۵ سال قرار دارند. جوانان پاکستان در گذشته کمتر به اشتراک در انتخابات علاقمندی نشان داده اند.

انتظار می رود که شاخۀ نواز حزب مسلم لیگ به رهبری نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان اکثریت ۲۷۲ کرسی شورای ملی را از آن خود نماید. نظر پرسی ها نشان می دهد که حزب مردم پاکستان به رهبری آصف علی زرداری در مقایسه با احزاب تحریک انصاف پاکستان و مسلم لیگ، از پشتیبانی کمتری برخوردار است.

نواز شریف و عمران خان هر دو خواستار انجام مذاکرات با شورشیان طالب در مناطق قبایلی پاکستان می باشند. عمران خان حتا گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، تمام سربازان پاکستانی را از مناطق قبایلی هم مرز با افغانستان فرا می خواند.

انسداد مرز با افغانستان

مرز تورخم میان افغانستان و پاکستان در پرتو برگزاری انتخابات پاکستان به گونۀ موقت برای تردد مسدود بود. به گفتۀ مقام های افغان حتا برای کسانی که دارای اسناد قانونی سیر و سفر نیز بودند، اجازۀ عبور از مرز داده نشده است.

احمد ضيا عبدالزى، سخنگوی والی ننگرهار می گوید که مقام های پاکستانی از پیش به آنان گفته بودند که در جریان انتخابات مرز دو کشور مسدود خواهد شد. او افزود که تا کنون روشن نیست که دروازه های مرزی تا چه زمانی به روی مردم مسدود باقی خواهد ماند.

سخنگوی والی ننگرهار به خبرنگار رادیو آشنا صدای امریکا گفت که بسته شدن دروازه مرزی تورخم مشکلات جدى را برای مردم ایجاد کرده اند. به گفتۀ وی صد ها نفر که از انسداد مرز آگاهی نداشتند، در انتظار باز شدن آن شب را در مرز سپری خواهند کرد.

برنده انتخابات پاکستان هر حزبی که باشد مسئولیت دشواری را در پیش دارد. پاکستان در وضعیت بد اقتصادی قرار داشته و تامین دوامدار انرژی برق به یک معضل ملی تبدیل شده است. به همین سان فساد اداری و مقابله با گسترش نفوذ طالبان یکی دیگر از آزمون های فرا راه حکومت آینده در پاکستان خواهد بود.
XS
SM
MD
LG