لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان ۵۰۰ خانوادۀ افغان را جبراً از بلوچستان اخراج کرد


انسداد دروازه‌های تورخم و سپین بولدک سبب ایجاد مشکلات فراوان به مهاجران افغان شده است
انسداد دروازه‌های تورخم و سپین بولدک سبب ایجاد مشکلات فراوان به مهاجران افغان شده است

مقام‌های محلی افغان در ولایت کندهار می‌گویند که مقام‌های پاکستانی حدود ۵۰۰ خانوادۀ افغان را به زور از ایالت بلوچستان اخراج کرده اند.

صمیم خپلواک، سخنگوی والی کندهار، به صدای امریکا گفت که خانواده های یاد شده که به ولسوالی شورابک آن ولایت اخراج شده اند، ساکنان ولایت‌های مختلف افغانستان اند.

آقای خپلواک گفت که هیئتی از سوی ولایت کندهار به ولسوالی شورابک اعزام شده است تا ضمن هماهنگ ساختن امدادرسانی و فراهم آوری بی درنگ مواد خوراکی و غیرخوراکی به خانواده های یاد شده، سکونت اصلی آنان را به گونۀ دقیق مشخص سازند.

ولسوالی شورابک در ۱۸۰ کیلومتری جنوب ولایت کندهار، در امتداد خط دیورند و در کنار ایالت بلوچستان پاکستان واقع شده است.

عبدالنافع ثنا، ولسوال شورابک، به صدای امریکا گفت که خانواده های اخراج شده از پاکستان برای فعلاً در خانه‌های ساکنان محلی اقامت گزیده و در هر بخش به کمک نیازمند اند.

این نخستین بار است که حکومت پاکستان به این تعداد مهاجران افغان را یکبارگی و جبراً از آن کشور اخراج می‌کند، با اینحال مقام‌های پاکستانی در مورد اخراج اجباری این ۵۰۰ خانواده تبصره‌ای نکرده اند.

پس از هر تنش و فراز و نشیب سیاسی میان افغانستان و پاکستان، مقام‌های پاکستانی از مهاجران افغان به عنوان ابزار فشار کار گرفته، آنان را بازداشت، گاهی شکنجه و گاهی هم به افغانستان رد مرز کرده اند.

در تازه ترین اقدام، مقام‌های پاکستانی دروازۀ سپین بولدک در امتداد خط دیورند را به روی ترافیک کاملاً مسدود کرده اند.

محمد علی داوری، کمیسار ولسوالی سرحدی سپین بولدک، به صدای امریکا گفت که تماس‌های رسمی با مقام‌های پاکستانی به خاطر باز کردن دروازۀ سپین بولدک برقرار شده، اما به گفتۀ وی تا کنون پاسخ مثبت دریافت نشده است.

پس از حملۀ انتحاری در زیارت لال شهباز قلندر در ایالت سند، مقام‌های پاکستانی گذرگاه های تورخم و سپین بولدک را به روی ترافیک مسدود کردند.

XS
SM
MD
LG