لینک های دسترسی

Breaking News

رادیو مشعل به پینشهاد ISI مسدود شد


رادیو مشعل در ماه جنوری ۲۰۱۰ نشرات خود را به زبان پشتو آغاز کرد
رادیو مشعل در ماه جنوری ۲۰۱۰ نشرات خود را به زبان پشتو آغاز کرد

وزرات داخلۀ پاکستان روز جمعه دستور توقف فعالیت رادیو مشعل را در آن کشور صادر کرد.

روز نامۀ Down چاپ پاکستان گزارش داده است که دستور توقف فعالیت رادیو مشعل که بخشی پشتوی رادیو آزاد اروپا است، به پیشنهاد ISI یا استخبارات نظامی پاکستان، صورت گرفته است.

محمد امین مدقق، رئیس رادیو مشعل در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، با تایید این خبر در مصاحبه ای با رادیو آشنا صدای امریکا گفت که مقامات امنیتی پاکستان از شش ماه به این سو، کارمندان رادیوی مشعل را در آن کشور به گونۀ مورد پیگرد قرار داده اند. اما به گفتۀ آقای مدقق، دلیل اصلی که چرا مقامات امنیتی پاکستان نشرات رادیوی مشعل را متوقف کرده است، تا حال واضح نیست.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

در اطلاعیۀ که از سوی وزارت داخلۀ پاکستان نشر شده آمده است که چهار برنامۀرادیو مشعل به صورت مشخص "مخالف منافع پاکستان" است.

در اطلاعیۀ وزارت داخلۀ پاکستان به صورت مشخص ذکر شده است که رادیوی مشعل "پاکستان را به مثابۀ مرکز دهشت افگنی و پناهگاه امن برای گروه های تندرو" معرفی می کند.

علاوه بر آن، وزارت داخلۀ پاکستان رادیو مشعل را بر نشر برنامه های متهم کرده که گویا حکومت آن کشور "در تامین امنیت اقلیت ها به شمول پشتون ها ناکام مانده، مردم ایالت بلوچستان از حقوق شان محروم می شوند" رادیو مشعل مردم رابر ضد ادارات دولتی تحریک می کند.

روی همین دلایل، در اطلاعیه آمده است که وزارت داخلۀ پاکستان دستور داده است تا دفتر ساحوی رادیو مشعل در اسلام آباد فعالیت اش را متوقف کند.

در واکنش به توقف فعالیت رادیو مشعل که بودجۀ آن از سوی ایالات متحده تمویل می شود، توماس کینت، رئیس رادیو آزاد اروپا، گفته است که از مسدود شدن فعالیت این رادیو از سوی حکومت پاکستان "بی نهایت نگران" است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده نیز با نشر یک اعلامیه نگرانی خود را در مورد توقف فعالیت رادیوی مشعل در پاکستان ابراز داشته است.

در اعلامیه آمده است که "ما گزارش هایی را در مورد دیده ایم و نگرانی خود را به حکومت پاکستان بیان کرده ایم. اوضاع را از نزدیک مورد پیگرد قرار می دهیم. ایالات متحده از آزادی مطبوعات در سراسر جهان حمایت می کند."

رادیو مشعل در ماه جنوری ۲۰۱۰ نشرات خود را به زبان پشتو آغاز کرد و مقر اصلی آن در شهر پراگ، جمهوری چک، موقعیت دارد.

XS
SM
MD
LG