لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات: پاکستان روزانه تا ۴۰۰ لاری پیاز و بادنجان رومی از افغانستان وارد می‌کند


مقامات پاکستانی از واردات صدها لاری پیاز و بادنجان رومی از افغانستان به آن کشور خبر داده اند.

محمدصادق، نمایندۀ ویژۀ پاکستان برای افغانستان، روز یکشنبه نهم اکتوبر (۱۷ میزان) در تویترش نوشته است که پاکستان روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ لاری بادنجان رومی و پیاز تازه از افغانستان وارد می‌کند.

او در ادامه نگاشته است: "دهقانان افغان از این تجارت سود قابل توجهی می‌برند، زیرا امسال تولید مازاد داشتند."

به گفتۀ نمایندۀ ویژۀ پاکستان برای افغانستان، در سال‌های عادی آن کشور بیشتر سبزیجات خود را به افغانستان صادر می‌کرد، اما امسال به دلیل جاری‌شدن سیلاب‌ها محصولات زراعتی پاکستان از بین رفته است. او تاکید کرده است که این سودمندی دوجانبه بین افغانستان و پاکستان است و باید تشویق و ترویج شود.

جان‌آقا نوید، رییس روابط عامۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان& به صدای امریکا گفت که روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تن ترکاری از افغانستان به پاکستان صادر می‌شود. او گفت که این صادرات از بنادر تجارتی تورخم، غلام خان و سپین‌بولدک به پاکستان صورت می‌گیرد.

خانجان الکوزی، عضو هیات مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری& نیز به صدای امریکا تایید کرد که این محصولات شامل پیاز، بادنجان رومی، بادرنگ و کچالو است‌ که از شمال، شمال‌شرق و مرکز گردآوری و صادر می‎‌شود. اما او در مورد ارزش این صادرات به پرسش صدای امریکا پاسخ نداد.

این در حالی است که با افزایش صادرات این محصولات به پاکستان، بهای آن در شهر کابل افزایش یافته است. علی حسین یکی از ترکاری فروشان شهر کابل به صدای امریکا گفت که در حال حاضر یک کیلو بادنجان رومی به ۷۰ افغانی و یک کیلو کچالوی خوب به ۳۵ افغانی رسیده است.

این در حالی است که قبلاً یک کیلو رومی در بازارهای کابل ۳۵ افغانی و یک کیلو کچالو ۲۵ افغانی بود.

علی حسین تاکید کرد که اگر صادرات به همین گونه ادامه یابد، در زمستان پیشرو افغانستان خود شاهد کمبود این محصولات خواهد شد.

اما خانجان الکوزی در پاسخ به این نگرانی‌ها گفت: "ما متوجه استیم که در بازار ما تاثیر منفی نکند، نرخ در کابل ارزان است به همین دلیل ما این را اجازه می‌دهیم که صادر شود."

صادرات این محصولات زراعتی افغانستان به پاکستان پس از آن بیشتر شد که به دلیل سیلاب‌های اخیر در آن کشور، نیاز به ترکاری به ویژه پیاز و بادنجان افزایش یافت.

حدود یک ماه قبل، نوید قمر، وزیر تجارت پاکستان، گفته بود که حکومت برای واردات سبزیجات و سایر مواد غذایی از ایران و افغانستان به یک توافق نزدیک شده است.

XS
SM
MD
LG