لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: شبکۀ حقانی را پناه نداده ایم


مقامات در پاکستان می گویند که کشته شدن اخیر رهبران شبکه حقانی در افغانستان بیانگر این است که ادعا ها که گویا اسلام آباد این گروه دهشت افگن را پناه داده است، بی بنیاد است.

مقامات افغان و ایالات متحده از مدت ها به این سو ادعا کرده اند که گروه حقانی با استفاده از پناهگاه های امن در پاکستان و با کمک استخبارات آن کشور- در حمایت از شورشیان طالب، حملات مرگبار فرامرزی را انجام می دهد.

نفیس ذکریا، سخنگوی وزرات خارجه پاکستان روز پنجشنبه گفت که حکومت آن کشور این ادعا ها را همواره رد کرده است.

او گفت:"از ماه جولای سال جاری به اینسو هشت رهبر و قومندان گروه حقانی، در افغانستان توسط نیروهای افغان و امریکایی ازبین رفته اند."

این مقام پاکستانی همچنان از گزارش ها پیرامون تلفات ناشی از حملات هوایی طیاره های بدون سرنشین امریکایی و عملیات نیروهای کماندوی افغان و کارمندان استخباراتی در مناطق شرقی و جنوبشرقی أفغانستان در امتداد سرحد با پاکستان یاد آور شد.

او افزود:" بناء به نظرم آمار کشته شدن رهبران حقانی در افغانستان در این مدت کوتاه – نشان می دهد که رهبران شبکه حقانی درحال حاضر درکجا فعالیت دارند."

اما محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان میگوید که کشته شدن رهبران حقانی در افغانستان به این معنی نیست که آنان در افغانستان جا دارند.

آقای رادمنش افزود که همه میدانند که لانه های دهشت افگنان در پاکستان است و شورای پشاور و شورای کویته در شهر های میرانشاه و کویته جلب و جذب میکنند و دهشت افگنان را به افغانستان میفرستند.

او اضافه کرد که نیروهای افغان رهبران شبکۀ حقانی و سایر دهشت افگنان را در دفاع از وطن شان کشته اند.

این در حالیست که وزارت خارجه ایالات متحده، به دلیل راه اندازی حملات مرگبار علیه نیروهای امریکایی و ائتلاف بین المللی و داشتن روابط نزدیک با القاعده، شبکه حقانی را یک گروه دهشت افگن شناسایی کرده است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا همچنان میلیون ها دالرجایزه را به معلوماتی اختصاص داده است که باعث مشخص شدن موقعیت و توقیف سراج الدین حقانی، رهبر این گروه منجر شود.

یگانه رهبری شبکه حقانی که در پاکستان کشته شده است، نصرالدین حقانی برادر بزرگ رهبر فراری این گروه میباشد.

این رهبر کشته شده گروه حقانی که گفته می شد در نزدیکی اسلام آباد زندگی می کرد سه سال پیش زمانی توسط افراد ناشناس کشته شد که از یک بازار محلی، نان خریداری می کرد.

انس حقانی، برادر کوچک در این گروه در حال حاضر در افغانستان در قید به سر می برد که به اتهام دهشت افگنی به مرگ محکوم شده است.

برگردان: رویا زمانی

XS
SM
MD
LG