لینک های دسترسی

Breaking News

گروه متهم به حملۀ مرگبار ممبی، حزب سیاسی را اعلام کرد


سیف الله خالد، رهبر حزب مسلم لیگ ملی پاکستان

نهاد خیریه اسلامگرای جماعت الدعوه در پاکستان، یک حزب سیاسی را تحت نام"حزب مسلم لیگ ملی"تشکیل داد.

هدف این حزب سیاسی، داخل شدن به صحنه سیاسی پاکستان و در نهایت اشتراک در انتخابات ملی آن کشور عنوان شده است.

جماعت الدعوه، سه سال پیش از جانب ایالات متحده به عنوان یک سازمان دهشت افگن شناخته شده و حافظ سعید، رهبر آن گروه، متهم به طراحی حملات مرگبار سال ۲۰۰۸ ممبی است.

گفته می شود که گروه دهشت افگن لشکر طیبه در عقب نهاد خیریۀ جماعت الدعوه قرار دارد؛ اما، رهبری جماعت الدعوه این ادعا را نپذیرفته، خود را نهاد خیریه عنوان کرده و هر گونه دخالت در حملۀ ۲۰۰۸ ممبی را نیز رد می کند.

سیف الله خالد، همکار دیرینۀ حافظ سعید که به حیث رهبر "حزب مسلم لیگ ملی" تعین شده است، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت "پیشنهاد برای شرکت در انتخابات آیندۀ پاکستان از قبل به کمیسیون انتخاباتی آن کشور تسلیم داده شده است."

حافظ سعید، رهبر گروه جماعت الدعوه که متهم به طراحی حمله مرگبار ۲۰۰۸ میلادی در ممبی است.
حافظ سعید، رهبر گروه جماعت الدعوه که متهم به طراحی حمله مرگبار ۲۰۰۸ میلادی در ممبی است.

رهبر حزب مسلم لیگ ملی این را هم گفت که جماعت الدعوه به فعالیت های خیریۀ خود در سرتاسر پاکستان ادامه داده و حزب سیاسی آنان تلاش خواهد کرد به حیث یک حزب "دایمی و مستقل" در سطح ملی باقی بماند.

اما سیف الله خالد تعهد کرد که حزب به رهبری وی، همکاری و همآهنگی خود را با جماعت الدعوه و سایر سازمان های که در فعالیت های خیریه دخیل اند، ادامه خواهد داد.

ایالات متحده ۱۰ میلیون دالر جایزه را برای دریافت اطلاعاتی که منجر به دستگیری حافظ سعید، رهبر جماعت الدعوه شود، تعیین کرده است.

پاکستان به خاطر فشار های بین المللی، طی شش ماه اخیر سعید را در خانه اش تحت نظارت قرار داده و مقامات پاکستانی تحت نظارت بودن وی را برای دوماه دیگر تمدید کرده اند.

آقای خالد با انتقاد از تمدید زمان حبس خانگی حافظ سعید، از مقامات پاکستانی خواست فوراً سعید را رها کنند.

سیف الله خالد گفت " حافظ سعید از جانب محاکم بی گناه ثابت شده و به خاطر بی گناهی اش در حبس خانگی قرار دارد".

آقای خالد در صحبت با خبرنگاران، تفویض نقشی را به حافظ سعید ، پس از رهایی وی از حبس خانگی در حزب تازه تاسیس سیاسی اش، رد نکرد.

تا حال ایالات متحده و یا مقام های هند در مورد تشکیل حزب مسلم لیگ ملی، واکنشی نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG