لینک های دسترسی

Breaking News

ربانی: امنیت افغانستان و پاکستان به هم گره خورده است


در مراسم روز پاکستان بر علاوۀ مقامات افغان، سیاستمداران و رهبران پیشین جهادی نیز شرکت کرده بودند.

افغانستان و پاکستان بیش از هر زمان دیگر به اعتمادسازی مشترک و تقویت پروسۀ همکاری دوجانبه و چندجانبه در راستای مبارزه با تهدیدات مشترک به ویژه تهدیدات دهشت افگنی نیاز دارند.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان در مراسم تجلیل از روز ملی پاکستان که در سفارت آن کشور در کابل برگزار شده بود ضمن بیان این نکته ابراز امیدواری کرد که پاکستان و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه در تأمین منافع ملی و تهدیدات مشترک با یگدیگر همکاری داشته باشند.

آقای ربانی با اشاره به حملۀ انتحاری چند روز پیش در پاکستان، حملات بروکسل و ترکیه گفت که تروریزم و افراطیت تنها افغانستان را تهدید نمی‌کند؛ بلکه منطقه و جهان از این پدیده در امان نیستند.

صلاح الدین ربانی گفت "باور داشته باشیم که امنیت پاکستان را جدا از امنیت افغانستان تصور نکنیم که دچار خطا و اشتباه استراتیژیک شده و صدمه خواهیم دید. امنیت دو کشور به همدیگر خیلی مستحکم بوده و گره خورده است."

وزیر خارجۀ افغانستان افزود که هرگاه امنیت یکی از این دو کشور با تهدید روبرو شود، کشور دومی در امان نخواهد بود و آسیب می‌بیند.

از سوی دیگر سید ابرار حسین سفیر پاکستان گفت که افغانستان و پاکستان با مشکلات جدی روبرو است؛ ولی دو کشور با همکاری و هماهنگی می‌توانند در برابر این مشکلات مبارزه کنند.

سفیر پاکستان افزود " دو کشور به هماهنگی نیاز جدی دارند، دست به دست همدیگر بدهیم تا در برابر تروریزم، فقر و امراض مبارزه باهمی کنیم. این تنها راهی است که ما را به توسعه و کامیابی می‌رساند."

آقای حسین همچنان از تلاش‌های کشورش برای تقویت و گسترش روابط دو جانبه با افغانستان یاد کرد و گفت که پاکستان خواهان افغانستان صلح‌آمیز و مرفه است.

گفتگوهای صلح

هر چند مقامات دو کشور در مورد مذاکرات صلح چیزی نگفتند؛ اما در حاشیۀ این نشست مولوی عطاالرحمان سلیم یکی از معاونین شورای عالی صلح به سوالات خبرنگاران در مورد گفتگوهای دوجانبه این شورا با هیأت حزب اسلامی به رهبری حکمتیار پاسخ گفت.

آقای سلیم گفت که دو طرف روی کلیات صحبت کردند و شورای عالی صلح یادداشت‌های خود را به هیأت حزب اسلامی حکمتیار تسلیم کرد و قرار است که تا ختم امروز پنجشنبه هیأت حزب اسلامی دیدگاه خود را به این شورا پیشکش کند.

دومین نشست شورای عالی صلح با هیأت حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روز سه شنبه (۱۰ حمل) در کابل برگزار شد که اعضای این شورا آن را مؤفق خواندند.

آقای سلیم در مورد دور بعدی گفتگوها گفت "امیدوار استیم که روز شنبه انشاالله نشست سومی را همراه دوستان (هیأت حزب اسلامی) برگزار بکنیم و روی جزئیات همراه شان صحبت‌هایی داشته باشیم."

او تمام گزارش‌ها در مورد پیش‌شرط‌های حزب اسلامی حکمتیار برای حضور در مذاکرات صلح را رد کرد و گفت که هیچگونه پیش‌شرطی در میان نیست.

بر اساس اظهارات مقامات شورای عالی صلح افغانستان، طرح توافقنامه میان این شورا و حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در سه فصل و 26 ماده تدوین شده است که ده تا ۱۲ مادۀ آن تعهدات دولت به حزب اسلامی است و متباقی تعهدات حزب اسلامی به حکومت و مردم افغانستان می‌باشد.

XS
SM
MD
LG