لینک های دسترسی

Breaking News

توقف انتقال تدارکات ناتو از مسیر خیبرپختونخواه


سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده به آژانس رویترز گفته است که توقف کاروان های اکمالاتی ناتو از مسیر خیبرپختونخواه به طور داوطلبانه صورت گرفته تا از تامین امنیت جانی راننده ها و قراردادی های که تجهیزات ناتو را انتقال می دهد، اطمینان حاصل کنند.

مارک رایت، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده می گوید که اردوی آن کشور انتظار دارد مسیر تدارکاتی خیبرپختونخواه – افغانستان در آیندۀ نزدیک بازگشایی شود.

آقای رایت همچنین گفت که ایالات متحده گزینه های دیگری را نیز برای خروج تجهیزات نیرو های خود از افغانستان در دست دارد.

حمیدالله خبرنگار بخش دیوۀ صدای امریکا می گوید که احزاب تحریک انصاف و جماعت اسلامی که حکومت ائتلافی را در ایالت خیبرپختونخوا در دست دارند، از ۲۴ ماه نومبر تا اکنون با احراز پنج کمپ بازرسی در مسیر شاهراه کوهات، پشاور و دیرۀ اسماعیل خان، در اعتراض به حملات هوایی طیاره های بدون پیلوت امریکایی در پاکستان، راه انتقالاتی ناتو را مسدود کرده و روزانه وسایط را بازرسی می کنند.

این خبرنگار صدای امریکا می گوید که تا کنون تنها وسایط مربوط ناتو توقف داده شده و اسناد آن بازرسی می شود "اما در اوایل گزارش های مبنی بر توقف، بازرسی و رویۀ نادرست افراد مربوط به گروه های سیاسی با راننده های وسایط تجاری و تیل افغانستان وجود داشت که به همان دلیل ناصر درانی قوماندان امنیۀ پشاور، بر علیه چهل نفر از کارمندان تحریک انصاف اقامۀ دعوا کرده است."

عمران خان رهبر تحریک انصاف پاکستان گفته است که افراد حزبش تنها مانع عبور و مرور وسایط ناتو از طریق آن جاده شده و آن سرک بر روی سایر وسایط نقلیه باز است.

چمن، مسیر فعال برای ناتو

نور زمان اچکزی، آگاه مسایل سیاسی در منطقۀ چمن – سرحد پاکستان با افغانستان می گوید که روند تدارکاتی و خروج تجهیزات امریکایی و ناتو از سرحد چمن به سمت کراچی فعال می باشد که به خاطر مظاهرات چند روز پیش در کراچی، آن روند برای چند روزی متوقف شده بود.

اما فیضان حق، پروفیسور علوم سیاسی در پوهنتون بافیلو نیویارک می گوید که حساسیت پاکستان برای امریکا و ناتو کاملاً روشن است و اینکه رهبران سیاسی پاکستان از این حساسیت چگونه سودی می برند، در آینده روشن خواهد شد.

آقای فیضان به این باور است که تکتیک سیاسی را که تحریک انصاف راه اندازی کرده است، تاثیرات مثبت و منفی بر جا گذاشته که بعداً روشن خواهد شد اما بدون شک امریکا راه های بدیلی را نیز برای خود برگزیده است.

فیضان گفت "اکنون حکومت و مردم پاکستان از یکسو و ایالات متحده و ناتو از سوی دیگر درک کرده اند که پاکستان تنها کشور و خاکی نیست که از آن بتوانند به عنوان مسیر تدارکاتی استفاده کنند و رهبران پاکستان باید از این نکته استفادۀ اعظمی را بنمایند."

تأثیرات بر مردم عامه

در این حال، توقف مسیر اکمالاتی ناتو، مشکلات اقتصادی را برای مردم عام نیز در بر داشته است.

راننده های وسایط اکمالاتی ناتو می گویند که مسدودی این مسیر، زیان های مالی فراوانی را برای آنان و اهالی ساکن در منطقه به بار آورده است.

نصیرشاه، رانندۀ واسطۀ نقلیۀ ناتو به این باور است که مسدودی راه اکمالاتی به نفع آنان نبوده بلکه به زیان مردم تمام می شود. او از افرادیکه مسیر اکمالاتی را مسدود کرده اند خواست تا مسدودی را اکمالاتی ناتو را ختم کنند.

دلا باز، رانندۀ دیگر واسطۀ نقلیه ناتو می گوید با مسدود شدن این مسیر نه تنها بالای راننده ها که بالای تمام پاکستان تاثیر می گذارد. به باور وی تمام کار و کسب مردم که در مسیر آن جاده قرار دارد متوقف می شود. او از حکومت ایالت خیبرپختونخواه خواست تا امنیت این راه را بگیرد.

در گذشته نیز مسیر اکمالاتی ناتو – افغانستان به روی نیرو های آن پیمان مسدود شده بود و ایالات متحده بااستفاده از راه هوایی – هر چند هزینۀ گزافی را در پی دارد – آن مشکل خود را مرفوع ساخت.

ایالات متحده تا هنوز هم تقریباً ۴۶ هزار عسکر در افغانستان دارد، رقمی که تا اوایل سال ۲۰۱۴ به ۳۴ هزار عسکر تقلیل خواهد یافت.

اما خروج نیرو های بین المللی از افغانستان در گروه امضای توافقنامۀ امنیتی دوجانبه قرار گرفته و باوجود رای مثبت جرگۀ مشوره دهی، رئیس جمهور افغانستان تا هنوز تن به امضای توافقنامه نداده است. این امر، حضور نیرو های امریکایی را بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان در ابهام قرار داده است.
XS
SM
MD
LG