لینک های دسترسی

Breaking News

شهباز شریف، رئیس حزب برسر اقتدار پاکستان برگزیده شد


شهباز شریف (راست) و برادرش، نواز شریف (چپ)

حزب مسلم لیگ نواز، که حکومت مرکزی پاکستان را در دست دارد، به روز سه شنبه شهباز شریف، برادر نواز شریف صدراعظم پیشین پاکستان، را به حیث رئیس آن حزب برگزید.

حزب مسلم لیگ نواز یک گام دیگر نیز برداشت، و آن این که نواز شریف را "مادام العمر" به حیث رهبر این حزب تعیین کرد، و این کار میتواند به مثابۀ یک حرکت تحریک آمیز تلقی شود و خشم قوۀ قضاییه را برانگیزد، چون هفتۀ گذشته، نواز شریفاز سوی محکمۀ عالی پاکستان برای ریاست یک حزب، غیرواجد شرایط اعلان گردید.

در ماه جولای سال گذشته، محکمۀ عالی پاکستان، به دلیل این که نواز شریف یک منبع کوچک عواید خود را آشکار نساخته بود، از قدرت خلع کرد. همچنان توقع میرود که او به زودی در یک قضیۀ جداگانۀ فساد مورد محاکمه قرار گیرد و اگر محکوم شناخته شده، احتمال میرود که روانۀ زندان شود.

ارتقأی شهباز شریف به مقام ریاست حزب مسلم لیگ (ن)، این گمانه زنی ها را تقویت میکند که اگر حزب یاد شده در انتخابات تابستان امسال برنده گردد، شاید برادر صدراعظم پیشین پاکستان، به جای شاهد خاقان عباسی، صدراعظم آن کشور تعیین گردد.

نواز شریف ۶۸ ساله، با آن که از سمت رسمی صدارت کنار رفته، اما قدرتمندترین فرد حزب اش باقی مانده است. او سه بار به حیث صدراعظم پاکستان به قدرت رسید و هر سه بار، پیش از اختتام دورۀ صدارت، از قدرت کنار زده شد؛ در سال ۱۹۹۳ در نتیجۀ یک فرمان ریاست جمهوری، در سال ۱۹۹۹ در نتیجۀ یک کودتای نظامی، و اینک در سال ۲۰۱۷ در اثر حکم محکمۀ عالی کشور.

برادرش، شهباز شریف ۶۶ ساله که والی ایالت پنجاب است، به حیث یک مدیر توانا در عملی ساختن پروژه های عظیم عمرانی شهرت دارد.

XS
SM
MD
LG