لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان: وضع ممنوعیت بر آموزش دختران یک اقدام 'غیر اسلامی' است


عمران خان، صدر اعظم پاکستان،‌ روز سه شنبه ۲۱ سپتمبر (۳۰ سنبله) گفت که وضع ممنوعیت بر آموزش دختران در افغانستان یک اقدام "غیر اسلامی" است.

آقای خان در مصاحبه با بی بی سی که روز سه شنبه نشر شد، در واکنش به اجازه ندادن طالبان به دختران برای رفتن به مکتب گفت که "این مفکوره که زنان نباید تحصیل کنند، غیر اسلامی است و هیچ ربطی به دین ندارد."

صدر اعظم پاکستان که کشورش به حمایت و پناه دادن طالبان طی ۲۰ سال گذشته متهم است، ابراز امیدواری کرد که طالبان به زودی به دختران اجازه رفتن به مکتب را خواهند داد.

عمران خان از رهبران طالبان خواست که یک حکومت همه شمول تشکیل دهند؛ به حقوق بشر احترام بگذارند و هشدار داد که اگر طالبان موفق به تشکیل یک حکومت همه‌شمول نشوند که در آن همه جناح‌ها دخیل باشند "دیر یا زود" جنگ داخلی دوباره در افغانستان آغاز خواهد شد.

صدر اعظم پاکستان در این مصاحبه افزود که بروز جنگ داخلی در افغانستان سبب ایجاد "بی ثباتی و هرج و مرج" در این کشور خواهد شد و افغانستان به یک "مکان دلخواه" دهشت افگنان مبدل خواهد شد، وضعیتی که به گفته وی "مایه نگرانی" است.

عمران خان در مورد به رسمیت شناختن حکومت به رهبری طالبان گفت که پاکستان و سایر همسایگان افغانستان در این مورد یک تصمیم جمعی خواهند گرفت.

صدر اعظم پاکستان اضافه کرد برای اینکه طالبان شرایط به رسمیت شناختن حکومت شان را تکمیل کنند، جامعه بین المللی باید به این گروه زمان بیشتر بدهد.

با وجودیکه طالبان تا حال برای دختران در افغانستان اجازهٔ برگشت به مکتب را نداده اند، ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، ادعاهایی را رد کرد که دختران از رفتن به مکاتب متوسطه منع خواهند شد.

به گفته آقای مجاهد،‌ پسران دورهٔ متوسطه حال می‌توانند به مکتب بروند و در پهلوی سایر تلاش‌ها، ترتیبات روی دست است تا سیستم ترانسپورتی خاص برای دختران مکاتب فراهم شود تا آنان بتوانند در فضای امن به مکتب بروند.

این سخنگوی طالبان در حالی ممانعت رفتن دختران به مکتب را رد کرد که وزارت معارف افغانستان روز شنبه شاگردان پسر و استادان صنوف ششم تا ۱۲ را دستور داد تا دروس شان را از سر بگیرند. اما در مورد برگشت دختران به مکتب چیزی نگفته است؛ اقدامی که موجب نگرانی شده است که طالبان ممکن بار دیگر دختران را مانند رژیم قبلی شان از حق تحصیل محروم کنند.

طالبان بین سال های ۱۹۹۶ تا اواخر ۲۰۰۱ میلادی زنان را اجازه نمی‌دادند تا بدون محرم شرعی از خانه بیرون شوند و زنان و دختران از حق تحصیل و کار در بیرون از خانه محروم بودند.

XS
SM
MD
LG