لینک های دسترسی

Breaking News

نشست رهبران افغان در پاکستان به تعویق افتاد 


کنفرانس صلح افغانستان که قرار بود به میزبانی پاکستان از ۱۷ الی ۱۹ جولای در اسلام آباد برگزار گردد، به تعویق افتاده است.

وزارت خارجه پاکستان امروز جمعه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این کنفرانس تا پس از عید قربان به تعویق افتاده و تاریخ جدید کنفرانس متعاقباً اعلام خواهد شد.

وزارت خارجهٔ پاکستان پیش از این گفته بود که در نظر دارد برای تسریع روند صلح بین‌الافغانی، کنفرانس رهبران سیاسی افغانستان را میزبانی کند.

منابع پاکستانی به صدای امریکا گفته بودند که حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، محمد عمر داوودزی، نمایندۀ ویژۀ رییس جمهور افغانستان برای پاکستان، عمر زاخیلوال وزیر مالیۀ پیشین افغانستان، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ پیشین، حاجی محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و مشاور رییس جمهور، گلبدین حکمتیار و احمد ولی مسعود در این کنفرانس دعوت شده اند.

این در حالی است که روابط میان دو کشور در این اواخر تیره‌تر شده است. معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که قوای هوایی و اردوی پاکستان برای تصرف دوباره گذرگاه اسپین‌بولدک از نزد طالبان به نیروهای امنیتی افغان هشدار داده اند، اما پاکستان این موضوع را رد کرده است.

وزارت خارجهٔ پاکستان روز جمعه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است:" آن گونه که معاون رییس ‌جمهوری افغانستان گفته است، نیروهای هوایی پاکستان هرگز چنین چیزی را به نیروهای هوایی افغانستان اعلام نکرده اند. چنین اظهارات، تلاش‌های صادقانۀ پاکستان برای جستجوی راه حل به جنگ افغانستان را تضعیف می‌کند."

دولت افغانستان همیشه پاکستان را به پناه دادن و آموزش رهبران طالبان و سپس اعزام آنها برای جنگ در افغانستان متهم کرده است، اما پاکستان این ادعاها را همواره رد می کند.

XS
SM
MD
LG