لینک های دسترسی

Breaking News

عوامل و چگونگی مظاهرات کنونی در پاکستان


پس از درگیری های خشونت آمیز پولیس و مظاهره کنندگان افراطی در شهر اسلام آباد پاکستان که شش تن در آن کشته و شمار زیاد دیگر زخمی شده اند، امروز بر جمعیت اعتراض کنندگان در سراسر پاکستان افزوده شد.

حامیان حزب کوچک "تحریک لبیک یا رسول الله" یا تی ال وای از سه هفته به اینسو در یک چهاراهی در حومه اسلام آباد تحصن نموده و خواهان استعفای حامد زاهد، وزیر عدلیۀ حکومت فدرال پاکستان شدند. آنان حامد زاهد را متهم ساخته اند که گویا کلمات ختم نبوت را از متن یک لایحۀ پارلمانی حذف کرده است. وزیر عدلیۀ پاکستان با آن که حذف این کلمات را، یک اشتباه کتبی خوانده و گفته که اصلاح شده است، از مردم معذرت خواست.

روز قبل پولیس پاکستان برای متفرق ساختن حامیان تحریک لبیک یا رسول الله، از گاز اشک آور استفاده کرد.

به أساس معلومات مسولین شفاخانه حدود دو صد تن در این رویداد ها زخمی شده که اکثریت شان منسوبین پولیس اند.

پولیس ضد مظاهره پس از آن علیه حامیان حزب تی ال وای دست به اقدام شد که ضرب الاجل تعیین شده برای برچیدن خیمه های مظاهره کنندگان خاتمه یافت ولی حدود ۳۰۰ مظاهره کننده آن را نادیده گرفتند.

اعتراض ها نخست به دلیلی آغاز یافت که گویا حکومت تغییری را در سوگندنامه یا تحلیف نامۀ کاندیدان انتخاباتی ایجاد کرد. تغییر کوچک بود که بعداً اشتباه خوانده شد، و دوباره اصلاح گردید. اما مظاهره کنندگان آن را به توهین به مقدسات ربط دادند.

خشونت ها زمانی اوج گرفت که مردم برای ساعت ها بخاطر مسدود بودن جاده ها خسته شده بودند. در حالی که مراجع قانونی بر مقامات بخاطر تعلل در کارشان خشمگین بودند، عقایدی در مورد این که چی کسانی این گروه کوچک را کمک می کند، ایجاد گردید.

زمانی که تحصن آغاز شد، مقامات در حالی بر مذاکرات صلح آمیز تاکید ورزید که سیاستمداران توجه را بر انتخابات ۲۰۱۸ معطوف داشته اند. حکومت ملکی پاکستان در چنین وضعیت از بیم آن خاموش بود که سرکوبی گروه های مذهبی همواره نتایج معکوس در قبال داشته است.

اردو تا کنون به تقاضای حکومت پاسخ نگفته، و این عدم پاسخگویی افواهات آتشین را برانگیخته که اردو چرا از دخالت خوداری میکند. به گفتۀ مایکل کوگلمن، تحلیلگر در ولسن سنتر واشنگتن، جنرالان امیدوار اند که مظاهره خود به خود از هم بپاشد، بجای این که از نیروی قوی علیه آنها استفاده صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG