لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش رهبران قبایلی پاکستان برای مذاکرات صلح با طالبان


گروهی از رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان از دو هفته به این سو در اسلام آباد مرکز آن کشور سرگرم بحث در مورد چگونگی دخیل ساختن گروه های تندرو به شمول طالبان در مذاکرات صلح استند.

این نشست ها پس از ده سال فعالیت های نظامی در مناطق هم مرز پاکستان با افغانستان صورت می گیرد، عملیاتی که نتوانست صلح پایدار را در منطقه مستقر سازد.

مولانا فضل الرحمان، رهبر گروه مذهبی جماعت علمای اسلام گفت که جرگۀ قومی با پشتیبانی احزاب عمدۀ سیاسی پاکستان، برای مذاکرات به منظور پایان بخشیدن جنگ و خشونت پیشگام شده است.

تحلیلگران می گویند که تا کنون روشن نیست که حرکت کنونی به چه پیمانه یی می تواند نفوذ خود را در میان تندروان گسترش دهد تا در آستانۀ انتخابات پاکستان به خشونت ها نقطۀ پایان بگذارد یا هم اینکه حکومت آیندۀ پاکستان به فیصله های این جرگه پابند خواهد ماند.

ملک عادل خان، رئیس جرگه قبایل در وزیرستان شمالی می گوید که این جرگه نقش میانجی را دارد. او می گوید که هم با طالبان و هم با احزاب سیاسی تماس گرفته می شود و پس از شنیدن خواست های آنان تصمیم گرفته خواهد شد.

بر پایۀ گزارشات خبرگزاری های محلی، طالبان نیز از این مذاکرات استقبال کرده اند، اما گفته اند که منتظر بیانیۀ رسمی اردوی پاکستان اند. زیرا آن گروه، اردو را مرکز حقیقی قدرت در پاکستان می پندارند.

طالبان همچنان گفته اند هرگونه آتش بس از جانب آن گروه، پس از مذاکرات موفقیت آمیز صلح صورت خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG