لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان تعهد خود در برابر امریکا را تازه ساخت


رکس تلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا، پس از ظهر روز سه شنبه وارد پاکستان شد و با شاهد خاقان عباسی، صدراعظم، و جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز عمومی پاکستان، ملاقات کرد.

در این دیدار، صدراعظم پاکستان تعهد کشورش را در قبال نبرد با دهشت افگنان تازه ساخت. شاهد خاقان عباسی، صدراعظم پاکستان، گفت که کشورش به جنگ علیه دهشت افگنی متعهد بوده و در این راستا، "نتایجی را نیز به بار آورده است". آقای عباسی افزود که پاکستان آمادۀ تداوم همکاری با ایالات متحدۀ امریکا می باشد.

تلرسن در آغاز دیدارش با صدراعظم پاکستان، آن کشور را در سطح منطقه برای روابط امنیتی ایالات متحده مهم خواند و افزود که پاکستان "برای اهداف مشترک در جهت تأمین صلح و ثبات در منطقه" نیز اهمیت زیادی دارد.

هدف سفر وزیر خارجۀ امریکا به پاکستان این بود تا پیام محکمی را در رابطه با اهمیت نبرد با افراطگرایان و از بین بردن پناهگاه های آنان در داخل پاکستان، به رهبران آن کشور برساند. تلرسن دیروز به افغانستان رفته بود و در پایگاه هوایی بگرام، با مقامات حکومت افغان دیدار داشت. سپس در یک سفر غیرمترقبه به عراق رفت و بعدش هم به پاکستان سفر کرد.

آژانس خبرگزاری فرانسه گزارش داد که رکس تلرسن با رسیدن به میدان هوایی نظامی راولپندی، گویا با "استقبال سردی" مواجه شده و یک "مقام میان رتبۀ وزارت خارجۀ پاکستان" به استقبالش رفته بود.

تلرسن دیروز در افغانستان گفت که روابط واشنگتن با اسلام آباد، شکل مشروط خواهد داشت، یعنی امریکا میبینید که آیا پاکستان اقداماتی را که در راستای مبارزه با تندروان از پاکستان خواسته شده، انجام میدهد یا خیر؟ و توقع میرود در پاکستان نیز این نکات را تکرار کند.

رکس تلرسن وزیر خارجۀ امریکا دیروز در سفرش به افغانستان، با رهبران حکومت وحدت ملی در پایگاه نظامی بگرام دید و در خلال صحبت هایش بازهم تأکید کرد که پاکستان باید در مبارزه با دهشت افگنی همکاری کند.

تلرسن در افغانستان گفت که روابط واشنگتن با اسلام آباد، شکل مشروط خواهد داشت، یعنی امریکا میبینید که آیا پاکستان اقداماتی را که در راستای مبارزه با تندروان از پاکستان خواسته شده، انجام میدهد یا خیر؟

آقای تلرسن همچنان گفت که هدف اینست تا هم در افغانستان و هم در پاکستان، صلح و ثبات تحکیم یابد.

سفر ناگهانی به بغداد

سفر رکس تلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، به افغانستان به گونۀ ناگهانی و از قبل اعلام ناشده بود. ساعاتی پس از برگشت به قطر، آقای تلرسن سفر غیرمترقبه ای به عراق نیز انجام داد و در آنجا با صدراعظم، حیدر العبادی، ملاقات کرد. وزیر خارجۀ امریکا بر حکومت مرکزی عراق و حکومت محلی کردستان تأکید ورزید تا مناقشۀ شان را از راه مفاهمه حل کنند.

رکس تلرسن در صحبت هایش با صدراعظم عراق گفت که "ما از بابت اختلافات اخیری که میان حکومت محلی کردستان و حکومت مرکزی عراق بروز کرده، نگران و تا حدی متأسفیم". تلرسن افزود که امریکا هم در بغداد و هم در اربیل "دوستان" داشته و هردو جانب را به مذاکره و مفاهمه ترغیب میکند.

از جانب دیگر، صدراعظم عراق اطمینان داد که حکومت مرکزی در برابر شهروندان عراق، برخورد دوگانه و تبعیض آمیز ندارد.

حیدر العبادی گفت: "ما نمیخواهیم که در برابر هیچ بخشی از عراق وارد جنگ شویم. تمام مردم در عراق، شهروندان درجه اول اند."

در طول دو روز پیهم، این دومین دیدار رکس تلرسن، وزیر خارجۀ امریکا، با حیدر العبادی صدراعظم عراق بود. در دیدار نخست که به روز یکشنبه در عربستان سعودی انجام یافت، تلرسن گفت که وقت آن فرارسیده تا ملیشه های شیعۀ موسوم به بسیج مردمی، که ایران حامی آنست، به خانه های شان برگردند.

عبادی در دیدار امروز نیز از آن ملیشه ها دفاع کرد و گفت که "جنگجویان بسیج مردمی عراق باید تشویق شوند، زیرا آنها امید کشور و منطقه خواهند بود".

XS
SM
MD
LG