لینک های دسترسی

Breaking News

ائتلاف طالبان پاکستانی با گروه دولت اسلامی


طالبان پاکستانی ائتلاف خود را با گروه دولت اسلامی اعلام کردند. رهبران آن گروه به جنگجویان خود در سرتاسر منطقه دستور داده اند تا مبارزه برای ایجاد یک خلافت جهانی اسلامی را کمک کنند.

اما شاهدالله شاهد، سخنگوی تحریک طالبان پاکستانی، در نامه ای که به رسانه ها به شمول صدای امریکا ارسال داشته است، یکبار دیگر اتحاد گروه خود را با ملا عمر، رهبر طالبان افغان تصریح کرده گفته است که ملا عمر بدون شک، امیر المومنین آنها است.

شاهد اضافه کرده است که یک اعلامیه مفصل تر را در این ارتباط به نشر خوهند سپرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که پیامی را از شاهدالله شاهد، دریافت داشته است که مبنی بر آن سازمان های جهادی را که در شرق میانه سرگرم جنگ اند، به اتحاد ترغیب کرده است.

در این ایمیل، شاهد گفته بود که از پیروزی های برادران مجاهد خود مفتخر بوده و در سرور و غم شان شریک میباشند. در این پیام، شاهد به گروه دولت اسلامی اطمینان داده است که از طریق فراهم آوری جنگجویان از آن گروه حمایت خواهند کرد.

شماری از آگاهان سیاسی این اقدام طالبان پاکستانی را به مثابۀ مانوری برای اعمال فشار بر حکومت پاکستان تعبیر می کنند.

طلعت مسعود، ستر جنرال متقاعد اردوی پاکستان و تحلیلگر مسایل نظامی می گوید: "طالبان پاکستانی سعی میکنند این پیام را برسانند که آنها با گروه دولت اسلامی نزدیک بوده وعقاید شان مشترک بوده و از یکدیگر قوت می گیرند. طالبان در حقیقت میخواهند حکومت پاکستان را تحت فشار های روحی قرار دهند."

محمود شاه، یک تحلیل گر دیگر پاکستانی میگوید عملیات قوای نظامی پاکستان علیه تحریک طالبان پاکستان و گروه های وابسته به آن در وزیرستان شمالی، آنان را پراگنده ساخته است.

محمود شاه گفت: "بخاطر این عملیات طالبان مجبور به فرار از پایگاه های خود شده اند به همین دلیل هماهنگی بین شان دشوار شده اما هنوز هم قادر به انجام حملات دهشت افگنی می باشند."

محمود شاه میگوید عملیات اردوی پاکستان در مناطق قبایلی علیه تحریک طالبان باید موفق شود تا بتواند از گسترش نفود این شبکۀ دهشت افگن در پاکستان جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG