لینک های دسترسی

Breaking News

مرد پاکستانی در هالند به ۱۰ سال زندان محکوم شد


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

یک شهروند پاکستانی در هالند امروز ۱۸ نومبر (۲۷ عقرب) به اتهام دسیسه ترور یک سیاستمدار ضد مسلمانان این کشور به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

جنید در ماه اگست سال ۲۰۱۸ پس از آنکه در یک پیام ویدیویی، گیرت ویلدرز، عضو پارلمان هالند را به مرگ تهدید کرد، باز داشت شد. او در پیام ویدیویی که در فیسبوک نشر کرده بود گفته بود که "می‌خواهم ویلدرز را به جهنم بفرستم" و از دیگران خواسته بود تا او را در انجام این کار کمک کنند.

محکمه، جنید ۲۷ ساله را که از فرانسه به هالند رفته بود، به اتهام "دسیسه قتل با انگیزه دهشت افگنی و تحریک انجام عمل دهشت افگنی" محکوم کرد.

اما جنید گفته است که قصد انجام هیچ گونه عمل تروریستی را در سر نداشته است.

گیرت ویلدرز، سیاسمتدار هالندی رقابت رسامی کارتون محمد، پیامبر اسلام را اعلام کرده بود و جنید می‌گوید که به هدف نشان دادن اعتراضش به این رقابت، از فرانسه به هالند سفر کرده بود.

ویدیوی این مرد پاکستانی ۱۵۳ هزار بار تماشا شده و ۱۴ هزار کاربر این شبکه اجتماعی آنرا در صفحات شان شریک کرده بودند.

سیاستمدار هالندی دو روز پس از اعلام این رقابت، آنرا فسخ کرد؛ اقدامی که باعث خشم مسلمانان به ویژه در پاکستان شده بود، جاییکه حزب تندرو تحریک لبیک پاکستان، در اعتراض با آن، تظاهرات گسترده را راه اندازی کرده بود.

ویلدرز ۶۵ ساله که به دلیل موقف ضد مهاجرت و اظهارات ضد اسلامی اش شهرت دارد، در یک محل مصوون و تحت نظارت ۲۴ ساعته زندگی می‌کند.

یک روز پس از آنکه ویلدرز رقابت رسامی کارتون را فسخ کرد، یک مرد افغان دو سیاح امریکایی را در ایستگاه قطار آهن امستردام به ضرب چاقو زخمی کرد. مرد افغان که گفته است می‌خواست از پیامبر اسلام پاسبانی کند، ماه گذشته به ۲۶ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG