لینک های دسترسی

Breaking News

کاکر: ما به اوکراین اسلحه نفروخته ایم


انواراحق کاکر، صدراعظم موقت پاکستان می‌گوید که کشورش سلاحی را برای استفادهٔ اوکراین در جنگ علیه روسیه نفروخته است و گزارش‌های مربوط به چنین فروش را "گیج کننده" خواند.

یک گزارش تحقیقی توسط رسانهٔ آنلاین پاکستانی "سوچ" اخیراً ارتباطی را بین فروش اسلحه‌ها کوچک و مهمات پاکستانی به دو شرکت امریکایی و سپس تحویلی آن به نیروهای اوکراینی در قالب کمک‌های امنیتی واشنگتن به اوکراین را برملا کرده است.

کاکر در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای امریکا گفت که پاکستان برای اوکراین به امریکا سلاح نمی‌فروشد.

او گفت: "ما بررسی خواهیم کرد که آیا [سلاح‌های پاکستان] به جای دیگری فرستاده شده است. اما تا جاییکه به پاکستان مربوط می‌شود، سلاح‌های ما اصلاً برای اوکراین یا هر جای دیگری مرتبط به آن، نبوده است."

پاکستان از ابتدای جنگ روسیه و اوکراین تلاش کرده تا موضع بی‌طرف اتخاذ کند.

کاکر گفت: "ما در حال بررسی این موضوع استیم که چگونه این سردرگمی ایجاد شده است و چه دلایلی در عقب این سردرگمی‌ها وجود دارد."

اخراج اجباری مهاجرین افغان

صدراعظم پاکستان در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات اخیرش که حکومت طالبان را غیرقانونی خوانده بود به صدای امریکا گفت که منظورش حکومت به رسمیت ناشناخته شده بوده و از انتخاب کلمات خود ابراز تاسف کرد.

او گفت که تصمیم گیری در مورد مشروعیت حکومت آنها به عهده مردم افغانستان است.

کاکر به تازگی در اظهاراتش در مورد روابط با حکومت طالبان گفته است روزی که یک حکومت مشروع در افغانستان شروع به کار کند، روابط کابل و اسلام آباد بهبود خواهد یافت.

او روز چهارشنبه ۱۵ نومبر (۲۴ عقرب) در نشستی که توسط انستیتوت تحقیقات پالیسی اسلام‌آباد (IPRI) تدویر یافته بود، از فیصلۀ اخراج صدها هزار مهاجر افغان بدون اسناد قانونی از پاکستان، دفاع کرد و گفت: "مسایل زمانی حل می‌شود که در کابل یک حکومت مشروع رویکار آید".

حکومت موقت پاکستان در اوایل ماه اکتوبر اعلام کرد که اتباع خارجی که بدون مدارک اقامت در آن کشور زیست دارند، که اکثراً شهروندان افغانستان اند، باید تا اول نومبر داوطلبانه آن کشور را ترک کنند، در غیر آن، بازداشت شده و به کشورهای شان باز گردانده می‌شوند.

اسلام‌آباد مدعی است که افغان‌ها در چندین حملهٔ تروریستی اخیر دست داشته و حکومت طالبان را به اقدام ناکافی علیه تندوران تحریک طالبان پاکستان متهم کرده است.

کاکر در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان پس از اخراج دسته جمعی مهاجرین فاقد اسناد اقامت، امن تر خواهد بود، گفت که اخراج مهاجرین یک تکتیک ضد تروریزم نیست.

او گفت: "ما می خواهیم با افغانستان به عنوان یک کشور تعامل منظم داشته باشیم. این هدف اصلی است."

کاکار با ابراز گلایه از اینکه پاکستان به نادرستی در نتیجه جنگ ۲۰ ساله در افغانستان مقصر شناخته شده است، گفت: "هر زمان که مجبور شدیم در کنار قدرت‌های جهانی در جنگ‌های منطقه‌ای متعهد شویم، باید قبل از انتخاب فکر کنیم و بیشتر فکر کنیم." او افزود که فداکاری های انسانی و اقتصادی کشورش نادیده گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG