لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان خواستار نقش روسیه در ثبات افغانستان است


در حالیکه وزیر دفاع پاکستان تقاضای سهمگیری روسیه در روند صلح افغانستان را کرده، کابل میگوید که در قدم اول اسلام آباد خود دست از حمایت تندروان و دهشت افگنان بکشد
در حالیکه وزیر دفاع پاکستان تقاضای سهمگیری روسیه در روند صلح افغانستان را کرده، کابل میگوید که در قدم اول اسلام آباد خود دست از حمایت تندروان و دهشت افگنان بکشد

در حالی که روابط میان افغانستان و پاکستان به سردی گرایده، مسکو و اسلام آباد در یک سال گذشته موقف مشترک در قبال افغانستان داشته اند.

وزارت دفاع روسیه گفته است که وزیر دفاع جمهوری اسلامی پاکستان از مسکو خواسته تا در آوردن صلح و ثبات در افغانستان، نقش ایفا کند.

خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان، برای اشتراک در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو، به آن کشور رفته است.

در اعلامیۀ مختصری که در ویب سایت رسمی وزارت دفاع روسیه نشر شده است، در مورد نحوۀ سهمگیری آن کشور در روند صلح افغانستان، چیز بیان نشده است.

این درخواست وزیر دفاع پاکستان در حالی مطرح گردیده است که واشنگتن از روابط مسکو و گروه طالبان ابراز نگرانی کرده است.

شماری از مقام های نظامی ایالات متحده امریکا حتی روسیه را به فراهم آوری تجهیزات نظامی به گروه طالبان متهم کرده است – اتهاماتی که مسکو آنرا بی اساس خوانده است.

مجیب الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان، به صدای امریکا گفت که افغانستان همواره از تلاش های کشور های همسایه و "ابر قدرت ها" برای صلح استقبال می کند.

آقای رحیمی اما تاکید ورزید که "طبیعتاً زمانیکه پاکستان از روسیه می خواهد تا در مورد صلح و ثبات افغانستان سهم بگیرد، در قدم اول آن کشور خود دست از حمایت تندروان و گروه های دهشت افگن بر دارد".

حکومت افغانستان بار ها پاکستان به خصوص سازمان استخباراتی آن کشور، ای اس آی، را متهم به حمایت از گروه های تندور و دهشت افگنی کرده است، ادعای که از سوی اسلام آباد گردیده است.

هیات پارلمانی پاکستان

در همین حال، یک مقام ارشد حکومت افغانستان که نخواست نامش ذکر گردد، به صدای امریکا گفته است که قرار است بزرگترین هیات پارلمانی پاکستان که متشکل از بیش ۲۰ عضو پارلمان آن کشور به شمول نمایندگان حزب حاکم و احزاب مخالف حکومت پاکستان، یکشنبه آینده به کابل سفر کند.

قرار است که سردار ایاز صادق، رئیس پارلمان پاکستان، در راس این هیات به کابل سفر کند و با رئیس جمهور محمد اشرف غنی، و رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله، ملاقات کنند.

با آنهم این مقام افغان در مورد آجندای سفر هیات پاکستان به کابل چیزی بیان نکرد. سفر این هیات پارلمان پاکستان در حالی به کابل صورت خواهد گرفت که روابط میان افغانستان و پاکستان در بیش از دو سال گذشته در پائین ترین سطح قرار داشته است.

XS
SM
MD
LG