لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن ۱۰ فرد ملکی و دو عسکر ناتو در افغانستان


کشته شدن ۱۰ فرد ملکی و دو عسکر ناتو در افغانستان

بروز یکشبه، یک وسیله انفجاری تعبیه شده توسط شورشیان در ولایت پکتیا، منجر به کشته شدن نه فرد ملکی گردید و در حملات مشابه در جنوب افغانستان دو عسکر ناتو به قتل رسید.

یک بم ساخت دست دیگر یک طفل افغان را کشته و دو تن دیگر را ولایت خوست مجروح نمود.

همچنان بروز یکشنبه، نیرو های مشترک افغان و ائتلاف در ولایت هلمند تحت آتشباری شورشیانی قرار گرفتند که از سلاح های کوچک و راکت های سر شانۀ استفاده میکردند. عساکر تقاضای حمایت هوایی را نمودند که طی این آتشباری ها بیشتر از ۱۵ شورشی کشته شدند.

در عین زمان، قوای ائتلاف در افغانستان میگوید آنها دو رهبر طالبان را در تازه ترین عملیات نظامی در ولایات هلمند و بادغیس از بین برده اند.

ناتو اعلام نمود که مولانا جمال الدین روز شنبه در نتیجۀ عملیات مشترک قوای ائتلاف و افغان هلاک گردید. چنین عقیده میشود که وی کاندید نامنهاد طالبان برای ولایت بادغیس بود.

همچنان قوای ائتلاف اعلام نمود که عساکر بین المللی اجمل آغا جان، قوماندان ارشد طالبان را طی یورش شبهنگام در هلمند هلاک ساخته اند.

در یک خبر جداگانه، حکومت افغانستان به روز یکشنبه اعلام نمود که رییس جمهور سابق آن کشور به حیث رییس شورای گماشته شد که مسئوولیت آغاز مذاکره با گروه های شورشی را دارد.

برهان الدین ربانی در سال های 90 میلادی به حیث رییس جمهور افغانستان ایفای وظیفه نموده و رهبری تنظیمی را به عهده داشد که در سال های 80 میلادی علیه اشغال شوروی سابق جنگ مینمود.

قرار است این شورا کار خویش را بروز پنجشنبه آغاز نماید.

در ماه جون شورای مشورتی صلح در کابل از طرح رییس جمهور غرض برگزاری مذاکرت صلح با طالبان حمایت نمودند تا جنگ نُه ساله را خاتمه دهد.

طالبان گفته اند تا زمانیکه تمام قوای خارجی افغانستان را ترک ننمایند در مذاکرات صلح اشتراک نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG