لینک های دسترسی

Breaking News

تیم افغانستان در المپیک ۲۰۱۶ برازیل


تیم المپیک افغانستان در ریو دی جنیرو برازیل

کاروان ورزشکاران المپیک افغانستان که غرض اشتراک در رقابت های المپیک ۲۰۱۶ برازیل به ریو دی جنیرو رسیده اند، در عرصۀ دوش و جودو به میدان می روند.

ربانی ربانی، رئیس کاروان ورزشی افغانستان در بازی های المپیک برازیل به "لیگ رادیویی" رادیوآشنا گفت "کیمیا یوسفی به تاریخ ۱۲، عبدالوهاب ظاهر به تاریخ ۱۳ اگست در بخش دوش و توفیق بخشی در عرصۀ جودو به تاریخ ۱۱ اگست به میدان می رود."​

مراسم رسمی افتتاحیۀ ۳۱ مین دور بازی های المپیک برازیل، شام جمعه پنجم اگست به وقت محل برازیل در ریو دی جنیرو برگزار می شود که در آن از ۲۰۷ کشور جهان، ۱۱ هزار ۲۳۹ ورزشکار برای کسب ۳۰۶ مدال در ۲۸ رشتۀ ورزشی به رقابت می پردازند.

افغانستان در این رقابت ها نتوانست پس از سپری کردن رقابت های کسب سهمیه به بازی های المپیک راه یابد.

مدال های ده کشور برتر در مسابقات

کشورها و مدال ها

آقای ربانی گفت "زد و بند ها و پا در میانی های غیر مسلکی مقامات ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان" را در عرصۀ فدراسیون های المپیکی، دلیل عدم حضور گسترده ای ملی پوشان المپیک به ویژه مدال آوران تکواندو شد.

در این رقابت ها، تیم های المپیک کشور های کوسوفو و سودان جنوبی برای نخستین بار از کشور هایشان نمایندگی خواهند کرد و برای نخستین بار پس سال ۱۹۶۸ این رقابت ها در یک کشور امریکای لاتین برگزار می شود.

نگرانی های حفظ الصحه

برازیل که یکی از کشور های عمدۀ امریکای لاتین به شمار می رود در فاصلۀ زمانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میزبان دو رقابت بین المللی عمده جهانی - جام فوتبال و رقابت های المپیک، بود.

ورزشکاران عرصه کشتی رانی و آببازی به خاطر نفوذ ویروس ها در آب و موجودیت مواد فاضله در آب های سواحل گوانابارا، جاییکه قرار است رقابت های کشتی رانی انجام شود، ابراز نګرانی کرده اند.

آزمایشات طبی از آب دهکده های ورزشی که در آن رقابت های کشتی رانی صورت می گیرد نشان داده که ویروس های طرق تنفسی و معدی معایی در آب ها موجود بوده و برگزار کنندگان المپیک ریو، تعهدات داده شده ای خود را به درستی عملی نکرده اند.

جمعی از ورزشکاران افغان در رقابت های المپیک برازیل
جمعی از ورزشکاران افغان در رقابت های المپیک برازیل

بسیاری از ورزشکاران پیش از آغاز رقابت ها و حتی پیش از رفتن به ریو، دوز های معین انتی بیوتیک را اخذ کرده اند.

اما ربانی ربانی، رئیس کاروان ورزشی المپیک افغانستان می گوید "در مقایسه با تدابیر بیجنگ و لندن، برازیل جایگاه پایین تر دارد اما تاکنون با مشکل جدی از لحاظ مسایل صحت در بخش دوش و جودو بر نخورده اند."

اما آقای ربانی می گویند که بسیاری از افرادیکه در دهکده های ورزشی المپیک برازیل فعالیت می کنند با زبان انگلیسی بلدیت ندارند و این امر "تااندازۀ برایشان مشکل آفرین شده است."

در این رقابت ها ورزشکاران افغان را مربیان آنان همرایی می کنند و روح الله نیکپا، به عنوان دوبار مدال آور المپیک افغانستان، به حیث مهمان در این رقابت ها دعوت شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:32:08 0:00
لینک دانلود

XS
SM
MD
LG