لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین‌های انتخابات پارلمانی در ۳۳ ولایت افغانستان آغاز شد


بربنیاد تقویم انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، امروز جمعه (۶ میزان) کمپاین‌های انتخاباتی، نامزدان ولسی جرگه در ۳۳ ولایت این کشور، رسمأ آغاز شد.

معاذالله دولتی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که کمپاین‌های انتخاباتی برای ۲۰ روز ادامه می‌یابد و دو روز قبل از انتخابات ولسی جرگه پایان می‌یابد.

آقای دولتی افزود، در صورتی که نامزدان ولسی جرگه در جریان کمپاین‌های انتخاباتی تخلف نمایند، از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیته رسانه‌های کمیسیون مستقل انتخابات مطابق طرزالعمل‌ها و قانون انتخابات، مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

او گفت "کاندیدان محترم می‌توانند تحت چهارچوب و طرزالعمل‌های که از طرف کمیسیون وضع شده به کارزارهای انتخاباتی خود بپردازند و برای حامیان خود اطلاع رسانی نمایند".

به گفته آقای دولتی نصب تصاویر در ساحات ممنوع و استفاده از امکانات دولتی تخطی محسوب می‌شود و این مسایل از سوی ادرات مسؤول رسیدگی خواهد شد.

این کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات از نهادهای امنیتی خواست تا امنیت آن عده از نامزدان انتخابات پارلمانی را که برای کمپاین‌های انتخاباتی به بیرون از شهرها می‌روند، تأمین کنند.

انتخابات ولسی جرگه در ۲۸ میزان سال روان خورشیدی برگزار خواهد شد. بربنیاد تقویم انتخابات، قرار بود که انتخابات شوراهای ولسوالی همزمان با انتخابات ولسی جرگه برگزار شود؛ اما به دلیل تعداد محدود نامزدان شوراهای ولسوالی، این انتخابات به تعویق افتاده است.

همچنان انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی به دلیل اعتراض‌ها در واکنش به حوزوی ساختن انتخابات ولسی جرگه در این ولایت، برگزار نمی‌شود.

تا اکنون کمیسیون انتخابات برای انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی و انتخابات شوراهای ولسوالی تاریخ مشخص را پیش بینی نکرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه در سفرش به ولایت غزنی از باشندگان این ولایت خواست تا برای برگزاری انتخابات پارلمانی یک تاریخ مشخص را تعیین کنند.

نامزدان ولسی جرگه، تهدیدات امنیتی را چالش جدی در برابر کمپاین‌های انتخاباتی خویش می‌دانند.

برای انتخابات ولسی جرگه دو هزار و ۵۰۰ تن خود را نامزد کرده اند که بیش از ۴۰۰ تن آن، زنان اند.

ولسی جرگه افغانستان ۲۵۰ کرسی دارد.

XS
SM
MD
LG