لینک های دسترسی

Breaking News

حضور 'گستردۀ' مردم در انتخابات ولسی جرگۀ کندهار


مردم ولایت کندهار پس از یک هفته تاخیر در انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان، روز شنبه حضور پررنگی در مراکز رای دهی داشتند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که مراکز رای‌دهی در کندهار، ساعت ۷:۰۰ صبح باز شد و روند رای‌دهی آغاز گردید.

بربنیاد آمار کمیسیون انتخابات، پنج صدو ۶۷ هزار تن در ولایت کندهار برای رای‌دهی ثبت نام کرده اند و یک هزار و ۱۱۲ محل رای‌دهی شامل ۱۷۲ مرکز در این ولایت فعال اند.

عزیزالله پوپل، خبرنگار رادیو آشنا – صدای امریکا در ولایت کندهار گفت که صبح امروز، تعدادی زیاد از باشندگان ولایت کندهار به شمول زنان برای اشتراک در انتخابات، به مراکز و محلات رای‌دهی حضور یافتند.

اما مشکل در فهرست رای‌دهندگان شماری‌ها را از رای‌دهی منصرف کرده است.

در مرکز رای‌دهی در لیسه "انا زرغونه" در شهر کندهار، شماری از زنان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا، گفته اند که مشکل در جستجوی اسامی رای‌دهندگان سبب شده که تعدادی از زنان بدون استفاده از حق رای‌شان به خانه‌های شان برگردند.

به گفته خبرنگار صدای امریکا، این مشکل در مراکز رای‌دهی مردان نیز وجود دارد.

همچنان عدم بلدیت کارمندان کمیسیون انتخابات به استفاده از دستگاه بایومتریک نیز، مشکل دیگر بوده که به گفته خبرنگار صدای امریکا، پس از گذشت چند ساعت، حل شد.

ضیا درانی، سخنگوی پولیس کندهار به رادیو آشنا – صدای امریگا گفت که صبح امروز، قبل از آغاز روند رای‌دهی، دو ماین جابجا شده در شهر کندهار و یک ماین در ولسوالی سپین بولدک کشف و خنثی شد.

تدابیر شدید امنیتی برای تامین امنیت انتخابات در ولایت کندهار، اتخاذ شده و پس از روز جمعه (۴ عقرب) از رفت و آمد وسایط در داخل شهر جلوگیری شده است. تنها آن وسایطی که قبلأ اجازه ورود دریافت کرده اند، می‌توانند وارد شهر شوند.

به دلیل نگرانی‌های امنیتی، از دیروز به این‌سو، حکومت افغانستان سرحد خویش با پاکستان را در سپین بولدک – چمن نیز بسته است.

در ولسوالی‌های معروف و نیش ولایت کندهار به دلایل امنیتی انتخابات برگزار نمی‌شود.

پس از کشته شدن جنرال عبدالرازق، قومندان امنیه و عبدالمومن حسین خیل، رئیس امنیت کندهار در ۲۶ میزان، بربنیاد پیشنهاد باشندگان کندهار و کمیسیون انتخابات افغانستان، شورای امنیت ملی این کشور، انتخابات کندهار را به یک هفته به تعویق انداخت.

XS
SM
MD
LG