لینک های دسترسی

Breaking News

احزاب سیاسی: تا برگزاری انتخابات عزل و نصب مقام‌ها توقف یابد


ائتلاف احزاب سیاسی افغانستان که بیش از ۳۰ حزب عضو آن است، در اعلامیه‌ای از روند اصلاحات در قانون انتخابات استقبال کرده؛ اما هم‌زمان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خواستار توقف عزل و نصب مقام‌ها توسط حکومت وحدت ملی شده است.

در اعلامیه احزاب گفته شده است: "از آنجا که رئیس ‌جمهور افغانستان در انتخابات سال ۱۳۹۸ نیز کاندیدای ریاست جمهوری است، ضرورت جدی و عاجل احساس می‌شود که به‌ منظور رعایت اصل فرصت‌های برابر و به‌ منظور عدم سوءاستفاده از امکانات دولتی، تقرری، تبدیلی و عزل مقامات عالی‌رتبه و کارمندان دولتی در همه سطوح اعم از وزرا، معینان، سفیران، والی‌ها و سایر کارمندان دولتی، از جانب رئیس ‌جمهور و سایر مقامات ذیصلاح، به ‌صورت قطع تا ختم انتخابات ریاست جمهوری طی فرمانی، ممنوع گردد".

اسدالله سعادتی، عضو ائتلاف احزاب سیاسی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که احزاب برای شفافیت در روند انتخابات این خواست را کرده اند.

او گفت که هدف شان جلوگیری از استفادۀ نادرست از امکانات و منابع دولتی در جریان پیکارهای انتخاباتی است.

آقای سعادتی افزود: "در گذشته‌ها هم عرف بود، آقای کرزی در ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری توسط فرامین تمام عزل و نصب‌ها، تغییر و تبدیل را تا پایان انتخابات معطل می‌کرد".

او که به نمایندگی از حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری محمدکریم خلیلی، عضو کمیتۀ احزاب سیاسی است، گفت که از اقدام حکومت برای اصلاحات روند انتخابات، استقبال می‌کنند؛ اما توقع دارند که حکومت در مراحل دیگر انتخابات نیز مشوره با احزاب سیاسی را ادامه دهد.

حدود دو ماه قبل، رئیس جمهور غنی، وزیران دفاع، داخله، صنعت و تجارت و حج و اوقاف را تبدیل کرد و برای این وزارت‌ها سرپرست گماشت. همچنان آقای غنی، برعلاوۀ شاروال کابل، والیان جدید ننگرهار و کندهار را نیز معرفی کرده است.

برعلاوۀ احزاب سیاسی، شماری از کارشناسان و نهادهای مدنی نیز به این موضوع با دیدۀ شک می‌نگرند و تصور دارند که اکنون به انتخابات ۱۳۹۸ خورشیدی حدود شش ماه باقی مانده، رئیس جمهور با گماشتن این افراد می‌خواهد که در انتخابات پیشرو نفع ببرد.

اما جنرال عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی گفت که این تغییر و تبدیل‌ها بر اساس ضرورت شده است. او از وزارت‌های دفاع و داخله مشخص یاد کرد و افزود که تغییر و تبدیلی‌ها در این دو وزارت نیاز بود.

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، رئیس جمهور افغانستان، برای جلوگیری از مداخلۀ کارکنان دولتی و نیروهای امنیتی و ایجاد شفافیت در روند انتخابات دو فرمان تازه را صادر کرده است.

این فرمان‌ها، بر بی‌طرفی، اجتناب از اعمال نفوذ بر رأی‌دهندگان، جلوگیری از استفادۀ امکانات دولتی به نفع یک کاندید مشخص، عدم مداخله در امور استخدام در کمیسیون‌های انتخاباتی، اجتناب از سوء استفادۀ موقف وظیفوی و امر و نهی کارمندان انتخاباتی، و تأمین امنیت انتخابات، کارمندان و کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید شده است.

از سویی هم، به تازگی رئیس جمهور غنی، به روز سه شنبه، تعدیلات در قانون انتخابات را توشیح کرد که هم‌زمان با این، رؤسا و کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی برکنار شدند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به تاریخ ۲۹ اسد ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار شود که در این انتخابات، ۱۸ تن خود را نامزد کرسی ریاست جمهوری کرده اند.

XS
SM
MD
LG