لینک های دسترسی

Breaking News

گلوله‌باری بر نمازگزاران در پروان؛ هشت کشته و پنج زخمی


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقام‌های محلی افغان در ولایت پروان می‌گویند که در نتیجۀ گلوله‌باری افراد مسلح بر نمازگزاران در آن ولایت، هشت غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان در صحبت با صدای امریکا گفت که این رویداد روز سه شنبه ۱۹ می (۳۰ ثور) پس از ادای نماز شام در مسجد روستای "خلازیی" از مربوطات مرکز ولایت پروان به وقوع پیوسته است.

تا کنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به دوش نگرفته است، اما خانم شهکار گفت که ممکن این حمله توسط "جنگجویان طالبان و داعش" انجام شده باشد.

دفتر مطبوعاتی قوماندانی امنیۀ پروان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این حمله را جنگجویان وابسته به گروه داعش انجام داده اند. در اعلامیه آمده است که مهاجمان از افراد مولوی، لطف‌الله، فرمانده پیشین قطعۀ سرخ طالبان و فرمانده کنونی داعش، بوده اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان با نشر ویدیویی در تویتر ادعا کرده است که نیروهای امنیتی افغان هنگام صرف افطار بر نمازگزاران در مسجد حمله کرده و نه غیرنظامی را کشته اند.

در کمتر از ده روز گذشته، حملات خونینی در سرتاسر افغانستان صورت گرفته است که بیشتر قربانیان آن غیرنظامیان بوده است.

پس از حملات مرگبار هفتۀ گذشته در کابل، ننگرهار و لغمان که حکومت افغانستان، طالبان را در آن دخیل می‌داند، رییس جمهور محمد اشرف غنی به قوای امنیتی و دفاعی افغان دستور داد تا در برابر طالبان و دیگر گروه‌های دهشت افگن از حالت دفاعی برآمده و وضعیت تهاجمی را به خود بگیرند.

طالبان که دست داشتن در این حملات را رد کردند، در واکنش به دستور آقای غنی به نظامیان افغان، گفته اند که برای مقابله با هرگونه حملۀ قوای افغان آمادگی دارند.

XS
SM
MD
LG