لینک های دسترسی

Breaking News

بدون همکاری پاکستان، استقرار صلح در افغانستان ناممکن است - اتمر


محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان در نشست دو روزه با مقام‌های ترکمستان در هرات به هدف پیشرفت کار پروژه‌های اقتصادی و انکشافی مشترک، بر اهمیت و نقش کشورهای همسایه برای دستیابی افغانستان به صلح اشاره کرد.

آقای اتمر در گفتگو با وزیر خارجه و دیگر مقام های ترکمنستان گفت که اگر طالبان خواهان امدن صلح استند باید با تطبیق پروژه های انکشافی و اقتصادی مخالفت نکرده و امنیت این پروژه‌ها را تامین کنند.

وزیر خارجۀ افغانستان همچنان به نقش کلیدی پاکستان در منطقه اشاره کرده و گفت که تامین صلح و ثبات در افغانستان بدون همکاری پاکستان ناممکن است.

آقای اتمر گفت: "دولت و مردم افغانستان به خوبی درک می‌کنند که بدون همکاری پاکستان در قطع خونریزی و صلح پیشرفت کنیم، همکاری با پاکستان بر دولت و مردم حتمی است و به این باور استیم که در هر حالت گفتگو و همکاری را با پاکستان حفظ کنیم".

در روزهای اخیر نقد صریح حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی از پاکستان سبب واکنش شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ آن کشور شد و آقای قریشی این اظهارات آقای محب را تحریک آمیز و تضعیف کنندۀ تلاش های صلح عنوان کرد.

با اینحال، وزیر امور خارجه افغانستان می گوید که سوتفاهم های ایجاد شده نمی تواند همکاری دو کشور همسایه را تحت تاثیر قرار دهد.

شماری از فعالان سیاسی در هرات بر این باورند که در شرایط حاضر نباید از سوی مقامات بلند پایه کشور اقداماتی صورت گیرد که باعث تیره شدن در روابط دیپلماتیک با کشورهای همسایه و کند شدن روند صلح شود.

سید اشرف سادات، آگاه مسایل سیاسی به صدای امریکا گفت: "شکی وجود ندارد افغانستان همیشه از مداخلات کشور پاکستان آسیب پذیر بوده اما در شرایطی که ما نیازمند تسریع گفتگوهای صلح استیم، پاکستان یکی از کشورهای منطقه است که می‌تواند نقش برازنده‌ای در پروسه صلح ایفا کند بنا نیاز است تا دستگاه دیپلماسی افغانستان رایزنی‌های هدفمندی برای اغنای کشورهای منطقه در جهت همکاری برای پروسه صلح داشته باشد."

در نشست دو روزۀ مقام‌های افغانستان و ترکمنستان در ارتباط به چندین پروژه اقتصادی و انکشافی مهم چون پایپ لاین گاز تاپی ،‌خط برق تاپ، خط آهن تورغندی و انکشاف دهلیز زمینی راه لاجورد گفتگو شد.

XS
SM
MD
LG