لینک های دسترسی

Breaking News

شورای صلح: با وجود مخالفت طالبان به آغاز مذاکرات صلح امیدواریم


محمد اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان گفت که شرایط برای آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت و طالبان مسلح آماده است و امیدوارند که این گروه برای آغاز مذاکرات صلح، پاسخ مثبت دهد.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان روز جمعه (۱۵ سرطان) با نشر خبرنامه‌‎ای آغاز مذاکرات صلح را میان حکومت و طالبان در آینده نزدیک، رد کرده است.

آقای خپلواک در واکنش به این خبرنامه‌ای طالبان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که طالبان "حق" دارند چنین اظهاراتی داشته باشند؛ اما به گفته آقای خپلواک، آنان باید صدای مردم را نیز بشنوند و دیدگاه مثبت به شرایط حاضر و گفتگوهای صلح داشته باشند.

آقای خپلواک گفت "دیروز هم گفتیم، امروز هم گفتیم که امیدواری داریم، تمام شرایط برآورده شده، ملت آماده است، مردم آماده است، علما آماده استند، طالبان بالاخره به صدای ملت و مردم گوش کنند و از خود (برای گفتگوهای صلح) آمادگی نشان دهند".

پیش از این، برخی مقام‌های شورای عالی صلح افغانستان گفته بودند که در آینده نزدیک مذاکرات صلح با طالبان آغاز خواهد شد؛ اما طالبان این گزارش‌ها را رد کرده اند.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان با ارسال اعلامیه به رسانه‌ها گفته است که خبرهای نشر شده به نقل از مقام‌های حکومت و شورای عالی صلح افغانستان مبنی بر آغاز مذاکرات صلح با این گروه، نادرست است.

در این اعلامیه آمده است که برخی مقام‌ها و نهادهای حکومت افغانستان می‌خواهند با این گونه اظهارات، اذهان عامه را "مغشوش" سازند.

بربنیاد این اعلامیه، پالیسی این گروه برای آغاز مذاکرات صلح مشخص است و قبلأ اعلام شده است.

در این خبرنامه آمده است "مسأله اساسی، مشکل با اشغالگران، روی اشغال است که مادر همۀ مشکلات دانسته می‌شود".

طالبان در این اعلامیه، تلویحأ حکومت افغانستان را بی اختیار خوانده و گفته اند که مذاکره با "جهت‌های بی اختیار" روی حضور نیروهای خارجی در این کشور، بی فایده است.

مقام‌های شورای عالی صلح افغانستان گفته اند که در آینده نزدیک در مورد مسأله صلح افغانستان در سطح منطقه‌یی و جهانی نیز بحث‌های خواهد شد.

حکومت افغانستان انتظار دارد که در نشست علمای جهان اسلام که در روزهای آینده در عربستان سعودی برگزار می‌گردد، روی مسأله صلح افغانستان نیز بحث گردد.

گروه طالبان در واکنش به نشست علما، آن اعلامیه‌ای شان را نشر کرده اند که در آن برگزاری نشست علمای دین را توطئه ایالات متحده امریکا برای ضعیف ساختن طالبان خوانده بودند.

قاری محمد یوسف احمدی، یکی از سخنگویان گروه طالبان با نشر این اعلامیه‌، از علمای دین خواسته که در این گونه نشست‌ها اشتراک نکنند.

XS
SM
MD
LG