لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات صلح؛ تاکید یوناما، اتحادیه اروپا، ناتو و امریکا به 'کاهش خشونت‌ها'


نمایندگان ایالات متحده، اتحادیه اروپا، آلمان، ملل متحد و ناتو برای افغانستان امروز جمعه ۱۷ جنوری (۲۷ جدی) در دوبی روی پروسه صلح بحث و گفتگو کردند.

رونالد کوبیا، نماینده ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان گفت که در این نشست در مورد آتش بس، کاهش خشونت‌ها، مذاکرات بین‌الافغانی، دوره‌های بعدی روند صلح، ضمانت‌های توافق صلح و ابعاد منطقه‌ای گفتگوهای صلح بحث شده است.

آقای کوبیا در یک تویت نوشته است که میان اشتراک کنندگان این نشست در موارد زیاد "اتفاق نظر" وجود داشت.

مارکوس پوتزیل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان گفته است که در مورد کاهش خشونت‌ها به عنوان یک مساله "کلیدی" توافق موجود بود.

در این نشست تدامیچی یاماموتو، رییس دفتر هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، نیکولاس کی، نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان، مارکوس پوتزیل، نماینده ویژه آلمان و رونالد کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان اشتراک داشتند.

پیش از این، ریاست جمهوری افغانستان گفت که شرط آنان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، آتش بس است؛ آنچه که طالبان تا هنوز نپذیرفته اند.

اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان در جریان هفته گذشته با هیات سیاسی طالبان در قطر روی کاهش خشونت‌ها بحث کرده است.

طالبان نیز ادعا کرده اند که با زلمی خلیلزاد در این دور مذاکرات روی "مراسم امضای توافقنامه صلح" بحث کرده اند.

اما آقای خلیلزاد تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

XS
SM
MD
LG