لینک های دسترسی

Breaking News

تور بایسکل‌رانی برای صلح در بامیان


این جوانان بدون حمایت دولتی و غیردولتی، در اوج دیدوبازدیدهای عیدانه، راه صعب‌العبور ولسوالی پنجاب را در پیش گرفتند

گروهی از بایسکل‌رانان آماتور در ولایت بامیان با طی کردن ۳۱۰ کیلو متر، تور بایسکل‌رانی را زیرنام "بیایید برای صلح رکاب بزنیم" برگزار کردند.

چند روز قبل هفت تن از این بایسکل‌رانان از مرکز ولایت بامیان به هدف رساندن پیام صلح به شهروندان کشور، به ولسوالی پنجاب که یکی از ولسوالی‌های دورافتاده و صعب‌العبور بامیان است، رکاب‌زنی شان را شروع کرده بودند.

این جوانان به صورت آماتور و بدون حمایت کدام نهاد دولتی و غیردولتی، در اوج دیدوبازدیدهای عیدانه، راه صعب‌العبور ولسوالی پنجاب را در پیش گرفتند.

نصرالله عادلی، مسؤول باشگاه ورزشی عقاب و یکی از بایسکل‌سواران به رادیوآشنا - صدای امریکا گفت که رویدادهای اخیر امنیتی کشور که منجر به کشته و زخمی شدن صدها نظامی و غیرنظامی شد و خانواده‌های زیادی را در هرگوشهٔ کشور عزادار ساخت و آنان عید را بدون عزیزان شان سپری کردند.

این ورزشکار افزود: "به حیث ورزشکار مسؤولیت خود دانستیم که در روزهای عید برای تسلی دل بازماندگان شهدا و زخمی‌ها رکاب بزنیم و از گروه‌های درگیر بخواهیم که ملت افغانستان از جنگ خسته شده است".

علی‌اکبر فیضی، یکی دیگری از رکاب‌زنان گفت که آنان مسافۀ رفت و برگشت ۳۱۰ کیلومتری را در سه روز پیمودند و شامگاه دیروز جمعه به مرکز بامیان برگشتند.

او افزود: "هدف ما فقط رساندن پیام صلح و آشتی بود؛ ما از دولت و گروه‌های درگیر جنگ می‌خواهیم که از جنگ در افغانستان دست بکشند".

ولایت بامیان در مرکز افغانستان از ولایت‌های امن به شمار می‌رود و باشندگان این ولایت هرازگاهی با برگزاری حرکت و برنامه‌های مدنی برای تأمین صلح و امنیت، توقف جنگ و محو تبعیض دادخواهی می‌کنند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG