لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا ادعای ایران را در مورد مصادرهٔ نفتکش 'نادرست' خواند


سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده ادعاهای سپاه پاسداران ایران مبنی بر خنثا کردن تلاش نیروهای امریکایی برای توقیف یک نفت‌کش ایران در دریای عمان را رد کرد و آن را کاملا "نادرست" خواند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، عصر چهارشنبه سوم نومبر (۱۲ عقرب) در جریان یک کنفرانس خبری گفت:"من ادعاهای ایران را دیده‌ام، آنها کاملاً نادرست و غیرواقعی استند. "

سخنگوی پنتاگون با تاکید بر این که هیچ‌گونه تلاشی از سوی نیروی بحری امریکا برای مصادره کشتی صورت نگرفته است، گفت که ادعای ایران مربوط به حادثهٔ اواخر ماه اکتوبر است که در آن نیروهای ایرانی به گونهٔ غیر قانونی یک کشتی تجارتی را در آب‌های بین المللی در دریای عمان توقیف کردند و نیروی بحری امریکا تنها نظاره‌گر صحنه بود.

این مقام پنتاگون گفت: "اقدامات ایران نقض آشکار قوانین بین المللی است. این [اقدامات] آزادی دریانوردی و جریان تجارت آزاد را تضعیف می کند. تنها مصادره‌ای که انجام شد توسط ایران بود."

تلویزیون دولتی ایران روز چهارشنبه سوم نومبر (۱۲ عقرب) گزارش داد که سپاه پاسداران اخیراً تلاش نیروهای امریکایی برای توقیف یک نفت‌کش ایران را در دریای عمان خنثا کرده است.

براساس گزارش تلویزیون دولتی ایران هلیکوپترها و کشتی‌های جنگی امریکایی تلاش کردند تا راه نفت‌کش ایرانی را مسدود و آنرا مصادره کنند اما سپاه پاسداران توانست آن‌را به آب‌های ایران برگرداند.

ایران بارها به امریکا درباره فعالیت‌های نظامی خود در خلیج‌فارس هشدار داده و گفته است که نیروی‌های بحری سپاه پاسداران برای مصوونیت عبور کشتی‌های ایرانی و مبارزه با قاچاق مواد سوخت، گزمه‌های خود را افزایش داده است.

ایران حضور امریکا در منطقه را غیر موجه و غیر قانونی می‌داند و خواهان خروج تمام نیروهای امریکایی از منطقه است.

XS
SM
MD
LG