لینک های دسترسی

Breaking News

رحیمی: با تطبیق سیستم بایومتریک حالا پولیس خیالی وجود ندارد


وزارت داخلۀ افغانستان، می‌گوید که با تطبیق سیستم بایومتریک در این وزارت، اکنون آماری از پولیس خیالی وجود ندارد. آگاهان نظامی، این اقدام وزارت داخله را در کاهش فساد مؤثر می‌دانند.

وزارت داخلۀ افغانستان از برچیده شدن دامن پولیس خیالی – موضوعی که بارها انتقاد جامعه جهانی و نهادهای مختلف را در پی داشت – خبر داد.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در حال حاضر، ۱۳۵هزار پولیس در تشکیلات وزارت داخله شامل اند که بخش اعظم آنان ثبت سیستم بایومتریک شده اند.

رحیمی گفت "به شمول پولیس ۹۷ درصد کارمندان وزارت داخله به صورت منظم از طریق سیستم، بایومتریک شده اند. با تطبیق این، دامن پولیس خیالی در وزارت داخله برچیده شده و میلیون‌ها افغانی فساد که قبلاً در وزارت داخله بود، جلوگیری شده است".

به گفتۀ وزارت داخله، ثبت اسناد، پیشینه و اطلاعات پولیس ملی و محلی افغانستان در چوکات سیستم بایومتریک بخشی از اصلاحات بنیادی در چهارچوب پلان استراتیژیک چهارساله پولیس ملی افغانستان است.

این سیستم در دوم ماه ثور ۱۳۹۷ خورشیدی آغاز شده بود؛ اما هنوز هم حدود سه هزار پولیس در مناطق دوردست شامل این سیستم نشده اند. وزیر داخله قبلاً گفته بود که در این مناطق دوردست از طریق هوا و زمین دسترسی ممکن نیست.

آگاهان نظامی، این اقدام را گامی جهت کاهش فساد اداری در وزارت داخله مؤثر می‌دانند.

حی‌گل سلیمان‌خیل، جنرال پیشین و آگاه نظامی، با اشاره به شیوۀ قبلی پرداخت معاشات پولیس به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "معاشات را توسط معتمد حواله می‌کرد، معتمد می‌گرفت از بانک، بعداً خودشان توزیع می‌کرد، همان پیسه‌ای که می‌ماند آن را قوماندان‌ها در بین خود تقسیم می‌کردند، این سلسلۀ بایومتریک طوری است که کارت بانک داده می‌شود، هر شخص، شخصاً به بانک می‌رود، معاش خود را می‌گیرد، سلسلۀ پولیس خیالی همین راهش است که توسط بایومتریک از بین می‌برد".

موجودیت پولیس خیالی، نرسیدن معاش پولیس در زمان معین و اکمالات غیرمعیاری، به دلیل نبود آمار دقیقِ پولیس در ولایات، از مشکلات اساسی وزرات داخله گفته شده است.

جامعۀ جهانی، چند بار به جانب افغانستان تأکید کرده است که مسألۀ پولیس خیالی باید پایان یافته و در برابر کسانی که از معاشات پولیس سوء استفاده کرده اند، اقدامات جدی صورت بگیرد.

از سویی هم، گزارش ۱۳۹۷ ادارۀ سرمفتش ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که این کشور ۷۷۹،۵ میلیون دالر را به دفاع وزارت و ۱۵۶،۳ میلیون دالر را نیز به وزارت داخله افغانستان کمک کرده است که هشتاد درصد آن به بخش معاشات اردو و پولیس اختصاص یافته است.

XS
SM
MD
LG