لینک های دسترسی

Breaking News

تار کاغذ پران جان شش نفر را در هند گرفت


جشنوارهٔ سالانه کاغذپران بازی در ایالت گجرات هند امسال جان شش نفر را گرفت و بیش از ۱۷۶ نفر دیگر را زخمی کرد.

پولیس هند می‌گوید که این شش نفر پس از آن جان باختند که گلویشان توسط تار شیشه زده شدهٔ کاغذپران در جریان جشنواره ۱۴ جنوری، بریده شد. سه کودک، به شمول یک طفل دوساله، شامل جان باخته‌گان اند.

هزاران نفر همه ساله در این جشنواره اشتراک کرده و در مناطق مختلف این ایالت به میدان‌های باز و یا هم از بالای بام‌ها کاغذپران بازی می‌کنند. پولیس گجرات گفته است که کم از کم ۱۷۶ نفر در اثر تار و یا هم سقوط از نقاط مرتفع مجروح شده اند.

به طور سنتی، تار کاغذپران از نخ‌های پنبه‌ای ساخته می‌شوند. اما در سال‌های اخیر تار کاغذپران از نیلون‌ یا تارهای مصنوعی ساخته شده و سپس شیشه زده می‌شوند که به آسانی قطع نمی‌شود و بسیار برنده است. در هند این گونه تار را بنام "مانجه" یاد می‌کنند.

یک هفته پس از این جشنواره، پولیس گجرات گزارش داد که علت مرگ تمام و زخمی شدن شمار زیادی قربانیان جشنواره تار مانجه بوده است.

تار مانجه از سال ۲۰۱۷ بدینسو در هند ممنوع شده و فروشندگان و کاربران آن تا ۱۰۰ هزار روپیهٔ هندی جریمه و تا پنج سال زندان محکوم می‌شود.

باوجود مجازات سنگین، جوانان در فصل کاغذپران بازی و جشنواره‌ها به طور گسترده از تار مانجه استفاده می‌کنند.

موتوپندین پلنیسامی، یک فعال حقوق حیوانات، می‌گوید که ممکن است مانجه سالانه هزاران پرنده را بکشد یا زخمی کند.

او به صدای امریکا گفت: "هنگامی که آنها به سمت مانجه چینایی پرواز می‌کنند، این تار ها باعث بریدگی عمیق در بال‌ها، گردن و پاهای آنها می‌شوند. اغلب آنها از اثر این جروحات به زمین می‌افتند و بی‌حرکت می‌شوند."

او افزود که به ندرت اتفاق می‌افتد که جروحات این پرندگان تحت درمان قرار گیرد و در بسیاری موارد در نهایت آنها می‌میرند.

پلنیسامی گفت: "پولیس معمولاً جراحات انسانی یا مرگ ناشی از تار کاغذپران را ثبت می‌کند، اما به ندرت جراحات یا مرگ پرندگان وحشی در هند پیگیری می‌شود. شکی نیست که هزاران پرنده توسط تار کشندهٔ کاغذپران مجروح می‌شوند."

بسیاری از مردم محل می‌گویند که توقف استفاده از مانجه در هند دشوار است.

کروتی دسای، معلم در شهرسورت ایالت گجرات، گفت: "شما می‌توانید مانجه چینایی را از همه جا در هند بدست بیاورید. در بازارهای زیرزمینی در سراسر کشور، در شهرها، شهرک‌ها و حتی روستاها قابل دسترس است. همچنین می‌توان آن را به صورت آنلاین خریداری کرد."

او افزود: "مانجهٔ چینایی همه‌ساله ده‌ها نفر و تعداد نامعلومی از پرندگان را در هند می‌کشد. باید نظارت سخت‌گیرانهٔ پولیس وجود داشته باشد تا ممنوعیت این تار قاتل اجرا شود."

XS
SM
MD
LG