لینک های دسترسی

Breaking News

آیا نظرسنجی ها نتایج انتخابات را پیشاپیش آشکار می کند؟


آماری از یکی از نظرسنجی های اخیر در امریکا

از آغاز کمپاین های انتخاباتی، هیلری کلنتن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا، در همه نظرسنجی ها از رقیب جمهوری خواه اش، دونالد ترمپ، بطور چشمگیر پیشی جسته است.

اگر چه سبقت خانم کلنتن در هفته های اخیر دچار تزلزل شده اما با توجه به حد وسط نظر سنجی ویب سایت "ریل کلیر پالتیکس"، او با سه امتیاز نسبت به آقای ترمپ از محبوبیت بیشتر برخوردار است.

آقای ترمپ گاهگاهی به نتایج نظرپرسی های اشاره می کند که او با خانم کلنتن مساوی و یا حتی بیشتر محبوبیت دارد. چیزی که برای بسیاری از ناظران گیچ کننده است.

در عصر روش های نهایت علمی، چرا نظر سنجی به این پیمانه متفاوت است؟ با توجه به ارقام متناقض، چگونه می توان دانست که کی واقعاً چانس بیشتر برنده شدن را دارد؟

این نکات را باید در نظرسنجی ها مدنظر گرفت:

۱- توجه به تصویر کُلی

اگر چه نظرسنجی ها می توانند بعضاً خبرساز باشند، اما الزماً منعکس کنندۀ حقیقت بوده نمی توانند. زمانی که یک نظرسنجی، متفاوت تر از سایر نظرسجی ها، گرایش تازه را نشان می هد در واقع منحرف کننده است.

برای یک تصویر واضح، نیاز است تا شما روی انجام دهندگان نظرپرسی تمرکز کنید، کسانیکه از نظرسنجی های متعدد یک حد وسط را تعین می کنند. نهاد های تحقیقاتی همچو "۵۳۸" و "ریل کلیر پالتکیس" حد میانگین همه پذیر از نظر سنجی ها را ارائه می کنند.

۲- گروه های نظر سنجی برابر خلق نه شده اند

در حالیکه بسیاری نهاد های که نظرسنجی ها را انجام می دهند، بی طرف اند و از شیوه های همه پذیر استفاده می کنند، برخی سازمان های تحقیقاتی یا از گرایش های ایدئولوژیک متاثر اند و یا هم از سوی جوانبی حمایت مالی می شوند. این عوامل بر نتایج نظرسنجی تاثیر می گذارد. دیگر نهاد های تحقیقاتی از شهرت نیک در راه اندازی نظرسنجی ها برخوردار اند و تنها روی صحت و سقم معلومات بدست آمده تمرکز می کنند. دانستن این تفاوت ها مهم است.

۳- روش های مختلف نظرسنجی

به طور معمول معتبرترین نظرسنجی ها از طریق تیلفون صورت گرفته است چیزی که پیوسته در حال تحول است. حالا اکثریت نظرسنجی ها بشکل آنلاین صورت می گیرد. ما نمی توانیم نظرسنجی های آنلاین را یکسره رد کنیم اما می توان به دیدۀ شک به آن نگریست زیرا نمونه گیری از طریق انترنت خیلی دشوار است.

سایر فکتور های که باید در نظر داشت: آیا نظر سنجی فراگیر بود؟ آیا دیدگاۀ کسانیکه در حقیقت می خواهند رای دهند، مدنظر گرفته شده است؟

۴- اهمیت ایالت های نامصمم

در حالی که نظر سنجی ها برای تشخیص گرایش رای دهندگان مفید است اما آنقدر هم مهم نیستند زیرا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را نمی توان براساس نظرسنجی ها پیش بینی کرد. در عوض، فرآیند انتخابات بر أساس آرای بدست آمده در هر یک از ۵۰ ایالت امریکا متصور است. بدون در نظر داشت کاندید، برخی ایالت ها به دیموکرات ها و برخی هم به جمهوری خواهان رای می دهند.

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات، مهم است تا نظرسنجی ها در این ایالت ها را تعقیب کرد. این ایالت ها شامل، فلوریدا، اوهایو، لوا، کلورادو، نیوادا، و نیوهمشایر استند.

۵- نظرسنجی آینده را پیش بینی نمی کند

با در نظرداشت موارد ذکر شده، نظرسنجی ها یک کُلی گویی است. الزماً نتیجه این نظرسنجی ها آینده انتخابات را مشخص نمی سازد. با نزدیک شدن روز انتخابات (۸ نوامبر) همه چیز به سرعت تغییر می کند. در این میان نظر مردم نیز ممکن تغییر کند: مناظره های تلویزیونی، انتشار یا عدم انتشار اسناد پرداخت مالیه، سابقۀ صحی و یا بیماری های غیر منتظره همه می توانند روی نظر مردم تاثیر گذار باشند.

XS
SM
MD
LG