لینک های دسترسی

Breaking News

خانواده فقیر بامیانی نوزاد شان را فروختند


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

یک خانوادۀ فقیر در بامیان نوزاد شان را به هدف تامین مخارج کودکان دیگرشان در بدل ۵۰ هزار افغانی فروختند.

موسی و رقیه (نام های مستعار)، پدر و مادر، این کودک و باشندۀ قریۀ شینۀ مرکز ولایت بامیان، می‌گویند که هفت ماه پیش، دختر ۴۵ روزۀ شان ‌را برای نجات پنج فرزند دیگر شان از گرسنگی فروختند.

این زوج می‌گویند که کودک شان بیماری سوراخ قلب داشت و آنان توان مخارج تداوی او را نداشتند و نمی‌خواستند او را از دست دهند.

رقیه گفت: "ما نان برای خوردن نداشتیم مجبورشدیم که طفل خود را بفروشیم چون شیر نداشتم و شیرخشک نیز خریده نمی‌توانستم. اگر نمی‌فروختم او طفل تلف می‌شد".

رقیه ۲۷ ساله، مادر این کودک به صدای امریکا گفت که بار ها به نهادهای حقوق بشری بامیان مراجعه کرد، اما هیچ گونه کمکی دریافت نکرد.

او افزود:" من با مادرم چندین بار پشت دروازه حقوق بشر رفتیم اما تا هنوز هیچ خبری از عریضه ما نشد مجبورشدم دخترم را بفروشم".

خانواده فقیر بامیانی نوزاد شان را فروختند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

گزارشگر صدای امریکا باوجود تلاش‌های پی‌هم موفق نشد با خانوادۀ که این کودک را خریداری کرده است تماس حاصل کند.

رقیه که نخواست محل زندگی کودک اش را فاش سازد گفت که درحال حاضر کودک اش صحتمند است و با خانوادۀ که او را خریده بود زندگی می‌کند.

این خانواده کودک ۴۵ روزۀ شان را در حالی به دلیل فقر وتنگ دستی فروختند که نهادهای زیادی دربامیان برای فقرزدایی و کمک به خانواده های مستمند کار می‌کنند.

همسایه‌های این خانواده می‌گویند که تلاش‌های آنان برای بهبود زندگی این خانواده و جلوگیری از فروش کودک شان نا موفق بود.

محمدحسین عقیل، یکی از همسایه‌های رقیه به صدای امریکا گفت:" زندگی این‌ خانواده زیر صفر است. کمک می‌کنیم اما از توان ما هم نیست که دایم کمک کنیم. ما از دولت و نهادهای خیرخواستار کمک به این خانواده ها استیم".

دفترکمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان می‌گوید که قضایایی فروش کودکان به دلیل فقر دراین ولایت درسال‌های اخیر افزایش یافته است و امسال دو مورد فروش کودکان را ثبت کرده است.

بربنیاد آمار رسمی، حدود ۶۷ درصد باشندگان بامیان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

رقیه گفت که بخشی از پول به دست آورده را به قرضداران داد و باقی مانده آنرا مواد خوراکه و لباس خریداری کرد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG