لینک های دسترسی

Breaking News

بازسازی بند برق دهله ۲۰۰ میلیون دالر هزینه برمیدار


بندبرق دهله
مقامات ولایت کندهار میگویند که کار بازسازی بند دهله به زودی آغاز می گردد. این پروژۀ ۲۰۰ میلیون دالری ضمن کاهش نیازمندی های برق در کندهار، برای صدها تن زمینه کار را نیز فراهم مسازد.
بندبرق دهله حدود شصت سال پیش به کمک مالی ایالات متحده امریکا احداث شده است. به گفته مسؤولین به دلیل عدم مراقبت مناسب، ظرفیت ذخیره آب این بند حدود چهل درصد کاهش یافته است.

شیر محمد عطایی، رییس ادارۀ آبیاری ولایت کندهار می گوید که کار توسعۀ این بند به زودی آغاز می گردد. با تکمیل شدن این پروژه ظرفیت ذخیرۀ آب در این بند ۴۰ درصد افزایش خواهدیافت.
به گفته این مقام، قبلاً ظرفیت این بند ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب بوده که به اثر ته نشینی رسوبات در جریان ۶۱ سال حجم آن چهل در صد کاهش یافته است.

انجنیر شیر محمد عطایی رییس اداره آبیاری ولایت کندهار میگویدکه۷۰ درصد مصارف این پروژه از سوی ایالات متحده امریکا و۳۰ درصد آن توسط وزارت مالیه افغانستان پرداخت می شود.

به گفته مقامات این ولایت برنامه توسعه و بازسازی این بند سه سال را در بر می گیرد و با اجرای آن برای صد ها نفر از ساکنان محل زمینه های کاری نیز مهیا خواهد شد.
برنامه تثبیت و تصفیه زمین های شخصی و دولتی در نواحی این بند نیز روی دست گرفته شده است.

داکتر نورالله مدیر املاک ریاست زراعت ولایت کندهار می گوید که بیش از ۳۵۰۰۰ جریب زمین دولتی در ساحه تثبیت شده است. "ما درمورد املاک برای دوستان خارجی اطمیان داده ایم که ساکنان محل از این پروژه حمایت میکنند. وما برای باشندگان این محل نیز اطمینان میدهیم که دولت به خواسته هاې آنها پاسخ مثبت ارایه نموده و خواسته های آنهارا دراولویت های کار خود قرار خواهند داد."

بند برق دهله دومین بند بزرگ در جنوب افغانستان است که در سال ۱۳۳۱ هجری شمسی به کمک مالی ایالات متحده امریکا درولسوالی شاه ولیکوت بالای دریای ارغنداب اعمار گردیده است. این بند بر علاوه شهر کندهار زمین های زراعتی هفت ولسوالی را نیز آبیاری می کند.
XS
SM
MD
LG