لینک های دسترسی

Breaking News

جنبش تحفظ پشتون: اردوی پاکستان طالبان را وارد وزیرستان شمالی می کنند


Manzoor Pashteen

سران تحریک تحفظ پشتون ادعا کرده اند که اردوی پاکستان بار دیگر فرماندهان طالبان را وارد وزیرستان شمالی کرده اند.

منظور پشتین، رهبر جنبش تحفظ پشتونها در پاکستان، گفته است که قوماندانان طالبان تحت نظارت دولت پاکستان، بار دیگر به قلعه های میرعلی و میرانشاه آورده شده اند.

نظامیان پاکستان تا حال در مورد ادعای این جنبش ابراز نظر نکرده اند.

از سویی هم، محسن داور، یک سرکردۀ دیگر تحریک تحفظ پشتونها گفته که مردم وزیرستان از سوی حکومت کاملاً خلع سلاح شده، ولی تندروان هنوز قادر به انجام حملات اند.

در سلسلۀ مظاهرات تحریک تحفظ پشتونها به رهبری منظور پشتین، قرار است فردا یکشنبه، گردهمایی بزرگی در وادی سوات نیز برگزار گردد.

برخی از حلقات در پاکستان، تحریک تحفظ پشتونها را پروژۀ استخبارات منطقه (استخبارات هند و افغانستان) میدانند، اما منظور پشتین میگوید که "پشتونها اکنون از تاپه های غدار بودن، و اجنت بودن (را) و (امنیت ملی افغانستان) نمی هراسند، و هر قدری که بر پشتونها از این قبیل تاپه ها زده شود، به همان اندازه تحریک بیداری پشتونها به جنبش میاید".

پشتین در جریان دو ماه گذشته ، نه تنها در پاکستان، بلکه در افغانستان نیز میان جوانان پشتون محبوبیت پیدا کرده و هواخواهانش، حتی با تقلید از او در برسر کردن کلاه سرخ، علاقۀ شان را به او و مرام وی نشان می دهند.

گردهمایی های جنبش دادخواهانۀ پشتونها در پاکستان، نخست در واکنش به کشته شدن یک جوان قبیلۀ محسود به دست راو انور، یک مسئول بانفوذ پولیس کراچی، آغاز یافت و اعتراض کنندگان از دولت خواستند که راو انور را دستگیر کرده به عدالت بسپارند.

آنان همچنان خواستار رسیدگی به قضایای آن عده پشتونها شدند که به ناحق توقیف شده اند و نیز از دولت خواستند تا کمیسیونی را برای روشن شدن سرنوشت کسانی که به گونۀ مرموز ناپدید شده اند، نیز تعیین کند.

رفع قیود گشت و گذار در مناطق قبایلی و پاکسازی آن مناطق از وجود ماین ها، خواستهای دیگر جنبش تحفظ پشتونها در پاکستان است.اما حکومت پاکستان تا حال به اکثر خواست های این جنبش عمل نکرده است.

XS
SM
MD
LG