لینک های دسترسی

Breaking News

سنگ‌های قیمتی پنهان شده در ارگ پیدا شد


این سنگ‌ها در زمان جنگ های داخلی افغانستان در ارگ محفوظ شده بود

یک مقدار سنگ‌های گران‌قیمت که از زمان جنگ‌های داخلی افغانستان تا کنون در ارگ نگهداری می‌شد، شناسایی و دوباره حفظ شد.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این سنگ‌ها "اخیراً در هنگام بررسی یکی از اتاق‌های مربوط به دروازۀ ارگ به‌دست آمد".

ارزش مجموعی این سنگ‌ها تعیین نشده است
ارزش مجموعی این سنگ‌ها تعیین نشده است

درخبرنامه آمده است که این سنگ ها در سال ۱۳۷۱ در اثر اصابت راکت به محل نگهداری آن در وزارت معادن و پترولیم به هدف جلوگیری از دستبرد، به ارگ انتقال شده بود.

مقام‌های ادارۀ سروی جیولوجی و معدن افغانستان گفته اند که ارزش، مقدار و کیفیت سنگ‌های مذکور به صورت دقیق معلوم نیست، اما به گفتۀ آنان "لاجورد، گرانیت، عقیق، آمتیست، بریل، میکرولیت، تورمالین تخنیکی، بیروج میده دانه و سایر نوعیت ها" در این مجموعۀ سنگ‌ها شامل است.

استخراج غیر فنی و قاچاق سنگ‌های قیمتی یکی از مشکلات عمده در افغانستان است که تا حدی شورشگری را در آن کشور تمویل می کند
استخراج غیر فنی و قاچاق سنگ‌های قیمتی یکی از مشکلات عمده در افغانستان است که تا حدی شورشگری را در آن کشور تمویل می کند

خبرنامۀ ارگ همچنان حاکی است که این سنگ‌ها در زمان حکومت‌های پیشین هنگام قاچاق به بیرون از کشور ضبط شده است و اسناد جریان ضبط آن نیز موجود می باشد.

گفته نشده است که تلاش برای قاچاق این سنگ‌ها به بیرون، در زمان حکومت مجاهدین صورت گرفته بود یا هم طالبان. همچنان وضاحت داده نشده است که تلاش برای قاچاق این مجموعه سنگ‌های قیمتی پس از انتقال آن به ارگ صورت گرفته است یا پیش از آن.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG