لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به خاطر اظهارات "چادر" از زنان معذرت خواست


ریاست جمهوری افغانستان گفته است، استفادۀ رئیس جمهور از عبارت چادرپوشیدن در سخنرانی وی به روز شنبه، تعبیر سوء شده است، ولی با آنهم رئیس جمهور از زنان افغان معذرت می‌خواهد.

روز گذشته، رئیس جمهور غنی، هنگام سخنرانی در مراسم انتقال مسؤولیت‌های قوای سرحدی از وزارت داخله به وزارت دفاع این کشور گفته بود "هرکسی که ادعا دارد که یک عضو عالی‌رتبه این کشور یا وسط رتبه یا غیره همرای داعش شامل است، جرأت کند به محکمه بیاید ادعای خود را ثابت کند، اگر نه چادر بپوشد."

استفاده از اصطلاح چادرپوشیدن، با موجی از اعتراضات گسترده فعالان مدنی به ویژه فعالان حقوق زن در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

پس از این واکنش‌ها، ارگ تأکید کرده است که از صحبت‌های روز شنبۀ رئیس جمهور افرادی به منظور مغشوش‌کردن اذهان عامه سوء تعبیر شده است.

در اعلامیه‌ای ارگ آمده است "اشاره به کلمه چادر در صحبت روز گذشته با استفاده از تعابیر رایج محلی بوده و به هیچ وجه به قصد اهانت به مقام شامخ زنان کشور نبوده و نیست. با این‌ هم، اگر احساسات زنان کشور از آن تعبیر متاثر شده باشد، رئیس جمهور از آنان معذرت می‌خواهد".

ریاست جمهوری افغانستان تأکید کرده است که آقای غنی، از حامیان حقوق زنان است و در راستای حفظ و تقویت جایگاه زنان تلاش کرده است.

به گفتۀ ارگ، در سه سال گذشته حکومت وحدت ملی نقش موثر و کلیدی در راستای حقوق زنان داشته است.

XS
SM
MD
LG