لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به طالبان: اختیار تان را به کشور همسایه ندهید


رئیس جمهور غنی، از طالبان خواست که اختیار صلح را به کسی ندهند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، خطاب به طالبان گفته است که اگر آنان افغان اند، اختیار گفتگوهای صلح را به کسی دیگر ندهند و بیایند به مذاکرات بین‌الافغانی تن دهند.

آقای غنی که ظهر چهارشنبه در "کنفرانس ملی مشورتی جامعه مدنی، جوانان و زنان پیرامون صلح" در ارگ صحبت می‌کرد، تاکید کرد که اگر طالبان اختیار صلح را به کشور همسایه بدهند، موضوع صلح را چنان پیچیده خواهد ساخت که قابل قبول افغان‌ها نخواهد بود.

رئیس جمهور غنی افزود "من به طالبان می‌گویم که بیایید مذاکرات بین‌الافغانی بکنیم، اگر افغان استید، پس اختیار را به کشور همسایه ندهید، اگر اختیار به آنها دادید، پس آنها می‌خواهند که ما به صلح برسیم؟".

به گفتۀ آقای غنی، مذاکرات صلح سه مرحله دارد، که شامل مراحل قبل از مذاکرات، هنگام مذاکرات و تضمین پیمان صلح می‌شوند. رئیس جمهور افغانستان همچنین تاکید کرد که به نظر وی، دو مرحلۀ نخست باید بین‌الافغانی باشد و در مرحله سوم برای تضمین تمام جامعۀ بین‌المللی فراخوانده شوند.

جوانان، زنان و فعالان مدنی در کنفرانس روز چهارشنبه از طالبان خواستند که به جنگ خاتمه دهند و از حکومت افغانستان خواستند که پلان جامع مصالحۀ ملی را تدوین کنند.

کنفرانس ملی مشورتی جامعه مدنی، جوانان و زنان پیرامون صلح، دو روزه بود و ۷۲۰ تن از نقاط مختلف افغانستان در این کنفرانس گردهم آمده بودند.

فتوای علمای پاکستانی

آقای غنی با اشاره به فتوای اخیر علمای پاکستان – که حمله انتحاری را در آن کشور حرام خوانده اند – گفت، آیا اصول اسلامی تنها در یک مملکت قابل تطبیق است یا در تمام جهان اسلام؟

به گفتۀ رئیس جمهور غنی، اسلام دین جهانی است و اصول آن نیز در تمام کشورهای اسلامی قابل تطبیق است.

رئیس جمهور افغانستان افزود " اگر به تمام اسلام است، این فتوا او در افغانستان تطبیق شود. شما از این علما بخواهید که از کدام زمان تعبیر فتوای اسلام به یک کشور محدود می‌شود. این سوسیالیزم نیست که استالین به یک کشور محدود کرد".

او با اشاره به بعد خارجی مصالحه بار دیگر گفت که افغانستان مذاکرات همه جانبه با پاکستان می‌خواهد و دست مذاکرات را دراز می‌کند.

اما به گفتۀ آقای غنی، حمایت از نهادهای غیرقانونی و تروریستی به مثابۀ مار آستین است که "صاحب آستین را می‌گزد".

به باور رئیس جمهور غنی، افغانستان و پاکستان موجب رفاه منطقه شده می‌توانند و هم اکنون شرایط مناسب فراهم شده است. او ابراز امیدواری کرد که پاکستان پیام واضح و همه‌ جانبه افغانستان را بپذیرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت که با بحث همه‌جانبه روی شبکه‌های تروریستی فرامرزی در کنفرانس "پروسه کابل" مسؤولیت هر کشور مشخص خواهد شد و پس از آن نشست‌های منطقه‌یی و جهان اسلام به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG