لینک های دسترسی

Breaking News

غنی خواهان همکاری پاکستان برای کاهش خشونت‌ها در انتخابات شد


رییس جمهور افغانستان شام چهارشنبه ۱۸ سپتمبر (۲۷ سنبله) در صحبت تیلفونی با صدراعظم پاکستان از آن کشور خواسته است که برای کاهش خشونت‌ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری همکاری کند.

پروسۀ صلح و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، از مسایل عمدۀ مورد بحث در این گفتگوی تیلفونی بوده است.

بر بنیاد خبرنامه ارگ، صدراعظم پاکستان به رییس جمهور افغانستان وعده داده است که اسلام‌آباد "با تمام ظرفیت و امکانات برای برگزاری انتخابات در افغانستان تلاش و همکاری خواهد کرد."

این تماس تیلفونی از جانب صدراعظم پاکستان بوده است.

صدراعظم پاکستان دیروز هنگام سخنرانی در مراسم بازگشایی گذرگاه تورخم از توقف مذاکرات میان ایالات متحده امریکا و طالبان ابراز تاسف کرد.

اما او تاکید کرد که هفتۀ آینده در سفرش به واشنگتن، روی این موضوع با دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده صحبت می‌کند و اسلام‌آباد تلاش خواهد کرد که این روند از سر گرفته شود.

حکومت افغانستان همواره تاکید کرده که پاکستان بر طالبان نفوذ دارد و می‌تواند آنها را برای مذاکرات مستقیم با کابل حاضر کند؛ اما اسلام‌آباد گفته است که طالبان را در این خصوص تشویق خواهد کرد.

فدریکا موگرینی، مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز در تماس تیلفونی با اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، بر حمایت از روند صلح به رهبری دولت و مردم افغانستان تاکید کرده است.

بر بنیاد خبرنامه ارگ، خانم موگرینی، گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان را "یگانه راه پیشرفت برای برقراری صلح پایدار" خوانده است.

همچنان رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را "ضرورت مبرم نسبت به هر زمان دیگر" پنداشته و ابراز امیدواری کرده است که این روند در فضای امن، شفاف و عادلانه برگزار شود.

XS
SM
MD
LG