لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور غنی پکتیا رفته است


رئیس جمهور غنی، خطاب به بزرگان قومی گفت که در راستای تحکیم صلح کار کنند

مقام‌های محلی پکتیا گفته اند، محمداشرف غنی، رئیس جمهور صبح امروز جمعه در رأس هیأتی بلندپایه به فرماندهی قول اردوی ۲۰۳ تندر، در شهر گردیز مرکز آن ولایت رسیده است.

ارگ نیز در اعلامیه‌ای، هدف سفر رئیس جمهور غنی را به گردیز، ارزیابی وضعیت عمومی امنیتی ولایات جنوب شرقی، گفته است.

رئیس جمهور غنی، برعلاوۀ دیدار با مقام‌های ملکی و نظامی پکتیا، با سران قومی، اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی آن ولایت نیز گفتگو کرده است.

رئیس جمهور غنی، امروز هنگام سفرش به پکتیا، برای تحکیم صلح بر اجماع اساسی تأکید کرد و گفت که این اجماع به زودی به میان می‌آید.

او در نشستی از بزرگان مردم خواست، برای تأمین صلح او را کمک کنند و در این بخش از ساختارهای قومی کار بگیرند.

رئیس جمهور افزود، ساختارهای قومی و جرگه‌ها، برای رساندن پیام صلح نقش مهم دارد.

آقای غنی، از مردم نیز خواست تا جلو آن حلقاتی را بگیرند که در تلاش ایجاد تفرقه در بین مردم اند.

او در سفرش به ولایات جنوب شرق، نیروهای امنیتی افغان را نیز ستایش کرد و گفت، آنان با شجاعت مخالفان مسلح دولت را به زانو در آورده و تهدیدهای احتمالی شان را نیز از بین برده اند.

رئیس جمهور افغانستان به باشندگان ولایات جنوب شرق نیز تعهد سپرد که در بخش تنظیم آب، معارف و برق، پروژه‌های بزرگ اقتصادی را تطبیق خواهد کرد.

او در مورد داد و ستد با کشورهای همسایه گفت، افغانستان میزان روابط تجارتی‌اش با منطقه و جهان را گسترش داده و اتکا به کشورهای همسایه کاهش یافته است.

رئیس جمهور با اشاره به پاکستان گفت، زمانی که سرحد بسته می‌شد، قیمت اموال تاجران در افغانستان چند برابر افزایش می‌یافت؛ اما در طی سه سال گذشته، این مشکلات را تا ۷۰ درصد حل کرده است.

XS
SM
MD
LG