لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: هدف ما ایجاد شبکۀ سرتاسری برق است


پروژه انتقال لين ٢٢٠ كيلوولت برق از میدان‌وردک به غزنی افتتاح شد

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان هنگام افتتاح پروژه انتقال لين ٢٢٠ كيلوولت برق از میدان‌وردک به غزنی گفت، حکومت در نظر دارد که تمام باشندگان ولایات افغانستان به انرژی برق متوازن دست یابند.

او گفت که در حال حاضر افغانستان دارای نُه جزیره برق است و حکومت تصمیم دارد که آن را به یک شبکه تبدیل کند.

آقای غنی افزود "هدف ما این است که یک شبکۀ سرتاسری برق داشته باشیم...تعهد ما این است که به یازده ولایت توجه بنیادی می‌شود، تا یک توازن (از لحاظ انرژی برق) وجود داشته باشد".

رئیس جمهور افغانستان گفت که قیمت برق در ولایات افغانستان متفاوت است و باید این قیمت‌ها متوازن گردد. به گفتۀ وی، بیشترین قیمت برق را باشندگان ولایت بادغیس و در ردۀ دوم باشندگان غزنی پرداخته اند.

پروژه انتقال لین ۲۲۰ کیلوولت، برق وارداتی ازبکستان است که از طریق چمتله، ارغندی به ولایت غزنی وصل گردید.

انجنیر امان‌الله غالب، رئیس اجرایی شرکت برشنا در این مراسم گفت، این پروژه دو بخش دارد و هزینۀ آن را اداره انکشافی ایالات متحده امریکا پرداخته است.

او گفت "این پروژه در دو بخش عمده تنظیم شده بود که بخش اول آن تمدید انتقال لین ۲۲۰ کیلوولت از ارغندی الی غزنی به هزینه ۵۹ میلیون دالر امریکایی و بخش دوم آن اعمار دو باب سب استینش در ولسوالی سیدآباد و شهر غزنی به هزینه حدود ۴۶.۷ میلیون دالر امریکایی از بودجه اداره انکشافی ایالات متحده امریکا به دولت افغانستان تمویل گردیده است".

به گفتۀ وی، در حال حاضر ده میگاوات برق به شهر غزنی از طریق این پروژه انتقال داده شده است و قرار است که تا پایان سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۲۵ میگاوات برسد.

شرکت برشنا گفته که قرار است از برق وارداتی ازبکستان به غزنی، ۲۰ هزار خانواده مستفید شوند و این رقم در آینده به ۳۰ هزار خانواده خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG