لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان مثبت است


امریکا هنوز استراتیژی جدیدش را در مورد افغانستان اعلام نکرده است
امریکا هنوز استراتیژی جدیدش را در مورد افغانستان اعلام نکرده است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، با اشاره به صحبت‌های که مقام‌های ایالات متحدۀ امریکا داشته است، گفت که استراتیژی جدید آن کشور در قبال افغانستان جهت مثبت دارد.

آقای غنی، که پیش از چاشت امروز سه شنبه، در کنفرانس مطبوعاتی در ارگ ریاست جمهوری، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت که تعهد کمک ۸۶۰ میلیون دالری حکومت امریکا به قوایی هوایی افغانستان، آموزش پیلوت‌های نظامی افغان، تجهیز قوای هوایی افغانستان با طیاره‌های امریکایی تا سال ۲۰۲۰ و تمدید صلاحیت‌های جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای امریکایی و مأموریت حمایت قاطع در افغانستان، نشان‌دهندۀ استراتیژی نهایت مثبت امریکا در قبال افغانستان است.

رئیس جمهور غنی، افزود "آخرین بحث تیلفونی که من با معاون محترم رئیس جمهور امریکا، آقای پنس داشتم، جهت بسیار مثبت است".

او، در ادامه به ایجاد اصلاحات و تأمین شفافیت جهت جلب کمک‌ها تأکید کرد.

ارزیابی رئیس جمهور غنی، در مورد استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان در حالی مثبت است که قرار است تا چند روز آینده، استراتیژی جدید حکومت دونالد ترامپ در مورد افغانستان اعلام شود.

کاهش تلفات نظامیان

هم‌چنان رئیس جمهور غنی در مورد کاهش تلفات نظامیان افغان صحبت کرد و گفت با وجود شدیدترین جنگ در شش ماه نخست سال، در تلفات ۳۰ درصد کاهش آمده است.

رئیس جمهور غنی، افزود "امروز جنگ است؛ اما نقطه خوبی در چیست؟ ۳۰ فیصد تلفات ما پایین آمده".

آقای غنی گفت کاهش تلفات نظامیان در ولایت هلمند در شش ماه نخست سال جاری، در ده سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

این در حالیست که سیگار یا سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، تلفات نظامیان افغان را در دوماه نخست سال، تکان دهنده خوانده است.

براساس گزارش سیگار در دوماه اول سال ۲۰۱۷، به تعداد ۸۰۷ تن از سربازان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در جنگ با گروه‌های مخالف مسلح کشته شده اند.

افغانستان و پاکستان

آقای غنی، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار افغان در مورد توافق، رئیس جمهورغنی با نوازشریف صدراعظم پاکستان، در مورد برخی از مسایل، گفت تا اکنون آنان به هیچ موافقۀ نرسیده اند؛ اما برخی موضوعات عمده مورد توجۀ آنان قرار دارد.

رئیس جمهور غنی، گفت "فابریکۀ مداخله به افغانستان باید بسته شود. ایجاد صلح، اول صلحی که ما می‌خواهیم، صلح با پاکستان است، صلح با طالبان دومی است. چون صلح با حزب اسلامی نشان داد که صلح بین‌الافغانی امکان‌پذیر است".

به گفته آقای غنی، اکنون افغانستان تحت فشارهای اقتصادی نیست و فرصت‌های زیادی مبنی بر همکاری پاکستان با افغانستان وجود دارد.

رئیس جمهور افغانستان گفت "پاکستان، پیش افغانستان را منحیث یک نقطه حاشیوی می‌دید، اگر بندر کراچی بسته شود، اگر سپین‌بولدک بسته شود، اگر تورخم بسته شود، چیغ و فغان می‌برآید. وقتی چیغ و فغان رفته، تأمل، تعهد، تطبیق فرصت‌های ما را بدل کرده؛ اما این فرصت‌‌های برای پاکستان است".

مدیریت آب‌ها

رئیس جمهور غنی، گفت آب افغانستان آبروی این کشور است و آن را مدیریت خواهند کرد.

پس از آنکه یک خبرنگار از رئیس جمهور غنی در مورد سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پرسید، گفت از سخنان آقای روحانی به قول سفیر آن کشور تعبیر نادرست شده است.

اما آقای غنی، افزود "طرح مذاکرات همه جانبه را با ایران برای ایجاد دوستی دوامدار ایجاد کردیم، قدم اول کمیته‌ها برداشته شده، این دوام می‌کند".

آقای غنی، ۱۸ میلیارد مترمکعب آب افغانستان را "سرمایۀ ملی" خواند و گفت آب افغانستان زمینۀ همکاری‌های بین‌المللی را مساعد می‌سازد نه تضاد بین‌المللی را.

واکنش در برابر ائتلاف جدید

رئیس جمهورغنی در واکنش به ایجاد ائتلاف موسوم به "شورای عالی برای نجات افغانستان" میان احزاب جمعیت اسلامی افغانستان، جنبش ملی اسلامی افغانستان و وحدت اسلامی مردم افغانستان گفت "هرکس که پیشنهاد اصلاحات دارد دا گز، دا میدان. پیشنهاد من به همین همکارانی که نام‌های شان را گرفتین، بیاورید یک پروژۀ ۵۰۰ میلیون دالری را تأمین کنید".

او هم‌چنان، خطاب به سیاستمداران گفت که وقتی وارد سیاست می‌شوند مانند او تمام دارای‌های خود را با ذکر منابع آن ثبت کنند.

از سوی دیگر، روز گذشته محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه و عضو ائتلاف جدید، ادعا کرد که برخی از وزیران کابینه دارای صلاحیت‌‎ نیستند و قدرت را رئیس جمهور انحصار کرده است.

اما آقای غنی، این اتهامات را رد کرد و گفت تمام تصامیم با مشوره اتخاذ می‌شود.

XS
SM
MD
LG